Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy można w statucie szkoły umieścić zapis o karach porządkowych i jednocześnie zobligować ucznia nagminnie palącego papier, a następnie rozrzucającego niedopałki wokół szkoły i na jej terenie, do sprzątania zaśmieconego terenu? Np. poprzez zamieszczenie w statucie dodatkowej kary w postaci zapisu "zobligowanie ucznia do prac porządkowych"?
Na podstawie art. 1 pkt 3 i art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm., system oświaty (w tym szkoła) zapewnia wychowanie rozumiane jako wspieranie dziecka w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej, wzmacniane i uzupełniane przez działania z zakresu profilaktyki problemów dzieci i młodzieży; natomiast do zadań organu prowadzącego należy zapewnienie warunków działania szkoły lub placówki, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki, a więc również porządku na terenie szkoły. W związku z tym statut szkoły w ramach kar ustanawianych na podstawie art. 98 ust. 1 pkt 19 PO nie powinien nakładać na uczniów obowiązku wykonywania prac porządkowych na terenie szkoły, ponieważ organizacja zadań w tym zakresie należy do organu prowadzącego, a jednocześnie taka kara mogłaby naruszać godność ucznia i zmuszać go do pracy w warunkach odbiegających od tych wymienionych w dziale IX ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. dla pracowników młodocianych, co jednocześnie stanowiłoby naruszenie art. 29 ust. 2 i art. 32 ust. 1 Konwencji o prawach dziecka przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. (Dz.U. z 1991 r., poz. 120, poz. 526).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w szkole publicznej prowadzonej przez stowarzyszenie decyzją organu prowadzącego w pewnych warunkach można powołać stanowisko wicedyrektora przy ośmiu oddziałach w szkole?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Uczennica klasy pierwszej z informatyki na pierwszy semestr otrzymała ocenę niedostateczną. W drugim semestrze ma same piątki. Złożyła podanie o egzamin, na którym poprawi ocenę niedostateczną. Proszę o informację, jaka mogłaby być forma tego egzaminu (komisyjny czy klasyfikacyjny) i czy musi być zgoda rady pedagogicznej? Uczennica nie ma jeszcze wystawionej oceny rocznej.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzór zarządzenia dyrektora w sprawie powołania komisji rekrutacyjnej w bursie powołując się na aktualne akty prawne oraz regulamin komisji rekrutacyjnej.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc i odpowiedź na pytania:
1) Czy w szkole musi być utworzony Regulamin oceny pracy nauczyciela? Czy wystarczy tylko posługiwanie się przy ocenianiu rozporządzeniem MEN z 19 sierpnia 2019 r.?
2) Czy musi być utworzony dokument, który reguluje przepisy dotyczące awansu zawodowego nauczycieli, czy można posługiwać się Rozporządzeniem MEN?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel, uczniowi, który miał powyżej 50% obecności na w-fie ale na tych lekcjach nie ćwiczył za co otrzymywał oceny ndst (w sumie 29 ocen), wystawił na koniec semestru - nieklasyfikowany. Czy miał rację?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe