Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy można zaliczyć do stażu pracowniczego pracę na gospodarstwie rolnym w okresie od 01.01.1983 r. do 31.08.1984 r. osobie która w tym czasie uczęszczała do szkoły ponadpodstawowej i oświadczyła, że nie mieszkała w internacie, tylko w gospodarstwie.
Stosownie do art. 1 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz.U. 1990 nr 54, poz. 310) do stażu pracowniczego wlicza się pracownikowi także:
• okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,
• przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
• przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.
Zasad wskazanych powyżej nie stosuje się, jeżeli w myśl danego przepisu lub postanowienia do stażu pracy wlicza się tylko okresy zatrudnienia w danym zakładzie pracy, w określonej branży albo okresy pracy na określonych stanowiskach lub pracy wykonywanej w szczególnych warunkach.
Z kolei, zgodnie z art. 3 ww. ustawy na wniosek zainteresowanej osoby właściwy urząd gminy jest obowiązany stwierdzić okresy jej pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wydając stosowne zaświadczenie w celu przedłożenia w zakładzie pracy. Jeżeli organ nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy zainteresowanej osoby w indywidualnym gospodarstwie rolnym, zawiadamia ją o tej okoliczności na piśmie. Wówczas okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym mogą być udowodnione zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne.
Przepisy przewidują możliwość potwierdzenia pracy w charakterze domownika w gospodarstwie rodziców.
Ustawa nie wskazuje literalnie długości okresu, który można pracownikowi zaliczyć, a ogranicza się jedynie do wskazania norm czasowych.
Nie ma więc przeszkód prawnych co do tego, żeby wliczyć pracownikowi udowodnione okresy pracy do stażu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku z przesunięciem nauczyciela oddziału przedszkolnego (22 godz)na nauczyciela przedszkola (25) i nie zapewnieniem mu całego etatu nauczyciel prosi o uzasadnienie decyzji dyrektora. Czy dyrektor musi uzasadnić przydział godzin na rok szkolny dla danego nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły. 30 sierpnia 2018 odchodzę na emeryturę. W roku szkolnym 2017 /18 nie przebywałam na urlopie.
W jakim wymiarze mi się należy urlop wypoczynkowy? Wiem że zmieniły się przepisy od 1 stycznia 2018 , które mówią o proporcjonalności od okresu pracy. Organ prowadządzy twierdzi ze należy mi sie 8/12 * 35 dni = 25 dni. A co z urlopem za 4 miesiące 2017 roku (od IX do XII 2017)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony przez mianowanie wstępnie uprzedził, iż od 1.09.2016 r. chce być przeniesiony do pracy w innej szkole (art.18 KN). Jakie są procedury takiego przeniesienia? Co z teczką akt osobowych pracownika? Czy w takim przypadku wystawia się świadectwo pracy? Czy należy się świadczenie urlopowe za rok szk. 2015/16 i jakieś odprawy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Uczennica publicznego gimnazjum wyszła za mąż, przeprowadziła się do innej miejscowości i jej mąż oraz ona proszą o wydanie dokumentów. W podaniu zaznaczyli, że ona będzie kontynuowała naukę w swoim obwodzie szkolnym. Czy w tej sytuacji można uznać, że mąż jest prawnym opiekunem i wydać dokumenty?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik niepedagogiczny (dozorca szkolny) pracował w naszej placówce od 1 października 1994 r. do 28 listopada 2021 r., po czym przeszedł na emeryturę. Od 1 grudnia 2021 r. został ponownie zatrudniony na stanowisku dozorcy w pełnym wymiarze czasu pracy na czas nieokreślony. Organ prowadzący szkołę od 1 września 2023 r. ze względów organizacyjnych/ ekonomicznych zredukował etat dozorcy o połowę. Pracownik musi dostać wypowiedzenie warunków płacy i pracy.
- W jakim terminie pracownik musi otrzymać wypowiedzenie? Jakie elementy musi zawierać wypowiedzenie?
- Czy jeśli pracownik nie przyjmie zmienionych warunków pracy i płacy to należy mu się odprawa? Jeśli tak, to w jakiej wysokości i jakie przepis to określa?
- Do kiedy pracownik musi wyrazić zgodę na zmienione warunki płacy i zmianę wymiaru czasu pracy? Czy są jakieś terminy, podstawa prawna?
- Jeśli pracownik pozostanie w pracy na zmienionych warunkach, to jak prawidłowo wyliczyć mu urlop wypoczynkowy? Biorąc pod uwagę, że od stycznia do sierpnia będzie pracował na cały etat, a od września do grudnia na pół etatu?
Proszę o szczegółową odpowiedź na każde z pytań.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe