Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy można zatrudnić nauczycielkę (emerytkę) na umowę zlecenie w ramach prowadzenia zajęć nauczania indywidualnego? Jeśli nie, to jak trzeba sporządzić umowę o pracę, kiedy ta nauczycielka miałaby tylko 2 godziny lekcyjne w ciągu miesiąca?
Nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez samorządy obowiązuje w kwestii zatrudniania i zwalniania Karta Nauczyciela. Zgodnie z jej zapisami nauczyciel może być zatrudniony na umowę o pracę lub poprzez mianowanie. Nie można zatrudniać nauczyciela do prowadzenia obowiązkowych zajęć dydaktycznych na umowę zlecenie.
W opisanym przypadku nauczycielka miałaby prowadzić zajęcia co drugi tydzień w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Aby zatrudnić ją na podstawie umowy o pracę należałoby określić jej wymiar etatu, a w umowie podaje się wymiar tygodniowy, czyli 0,03 (0,5 godziny tygodniowo : 18).
W przypadku nauczania indywidualnego częstym problemem jest nieobecność ucznia, najczęściej spowodowana chorobą. Zajęcia więc nie odbywają się, a w związku z tym, że z nauczycielem jest zawarta umowa o pracę na prowadzenie tych zajęć, wypłata wynagrodzenia i tak musi nastąpić. Nie jest to więc rozwiązanie korzystne dla szkoły.
Należy też pamiętać, że w zależności od zaleceń opisanych w orzeczeniu o potrzebie indywidualnego nauczania, dyrektor może zorganizować nauczanie w ten sposób, że część przedmiotów uczeń realizuje razem z klasą, jak również może zezwolić na odstąpienie od realizacji niektórych treści nauczania objętych obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi, stosownie do możliwości psychofizycznych ucznia i warunków miejsca, w którym organizowane są zajęcia indywidualnego nauczania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel otrzymał certyfikat ukończenia kursu w wymiarze 120 godzin z Doradztwa Zawodowego. Mający dany certyfikat może prowadzić zajęcia w szkole podstawowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor SOSW chce odejść z końcem tego roku szkolnego na emeryturę. Ma sześćdziesiąt sześć lat, a obowiązkowe pensum realizował w grupach wychowawczych ośrodka. Jest zatrudniony w ośrodku jako nauczyciel wychowawca. W nowym arkuszu organizacyjnym nie ma dla niego godzin zarówno w grupach jak i w szkołach wchodzących w skład ośrodka. Pytanie czy może odejść na emeryturę z art. 20 KN, a jeżeli tak to jak to formalnie powinien przeprowadzić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Asystent nauczyciela - proszę o informację czy na okres wakacji letnich możliwa jest, w świetle obowiązujących przepisów, zmiana stanowiska asystenta na inne, to jest zatrudnienie go na stanowisku np. sekretarki.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy przysposobienia do pracy w zawodzie ogrodnik w przyszłej szkole podstawowej ogólnej (nie specjalnej) może uczyć biolog?
- Czy dyrektor przekształcanej szkoły może ująć w arkuszu organizacyjnym nauczycieli z likwidowanej szkoły (Szkoła zostanie zlikwidowana z dniem 31.08.2019 r) czy godziny powinien wykazać na wakacie i dopiero pod koniec sierpnia wykazać zmiany w aneksie do arkusza (jaka jest podstawa prawna)? Jakie dokumenty nauczyciele powinni złożyć do dyrektora i w jakim terminie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe