Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Stosownie do art. 2379 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1510) pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków...

PORADA PRAWNA

09 listopada 2022 Inne

Czy należy się ekwiwalent za pranie odzieży nauczycielom chemii, plastyki, nauczycielowi przedszkola itp. (szkoła nie prowadzi żadnych doświadczeń) oraz sprzątaczkom, palaczom i konserwatorowi?

Stosownie do art. 2379 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1510) pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy. Pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe, oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie (§ 2). Jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika (§ 3).

Przy ustalaniu, na którym stanowisku pracy należy zapewniać środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze należy odpowiedzieć na pytanie czy przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych odzież pracownika mogłaby ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu. Obowiązek zapewnienia środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego nie ma więc charakteru powszechnego.

Niewątpliwie, jeżeli w szkolnej pracowni są przeprowadzane doświadczenia z chemii czy z fizyki zapewnienie fartucha roboczego jest obowiązkiem pracodawcy. Podobnie w przypadku nauczyciela przedszkola - podczas pracy z maluchami odzież nauczyciela ulega częstemu zabrudzeniu. W przypadku pracowników niepedagogicznych: sprzątaczka, palacz, konserwator szkoła jest zobowiązana wyposażyć ww. pracowników w odpowiednią odzież roboczą.

Podkreślenia wymaga, że obowiązek wypłaty ekwiwalentu powstaje wtedy, gdy szkoła nie zapewnia prania odzieży ochronnej. Dopiero w takim przypadku, w którym pracownicy indywidualnie piorą swoje ubrania robocze, można wypłacać ekwiwalent.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT