Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy należy się zapłata za godziny ponadwymiarowe za okres nieobecności przewodniczącego związków zawodowych, który przebywał na trzydniowym wyjeździe związkowym (był delegowany przez związek)?
Nauczycielowi nie przysługuje wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe, ponieważ przebywając poza szkołą w związku z pełnieniem funkcji związkowej, nie pozostawał w tym czasie w faktycznej gotowości poprowadzenia zajęć z uczniami na terenie szkoły (art. 80 i art. 81 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.).
Jeżeli nauczyciel zachował prawo do wynagrodzenia, a więc gdy udzielono mu zwolnienia od pracy zawodowej na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej, jeżeli czynność ta nie mogła być wykonana w czasie wolnym od pracy (art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, Dz. U. z 2019 r., poz. 263), w wynagrodzeniu obliczonym jak ekwiwalent za urlop należało uwzględnić godziny ponadwymiarowe jako średnia wyliczona za okres od września do miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel będzie korzystał ze zwolnienia z pracy (§ 5 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2018 r. w sprawie trybu udzielenia i korzystania ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej przysługującego osobie wykonującej pracę zarobkową, sposobu ustalenia wysokości wynagrodzenia albo świadczenia pieniężnego przysługującego osobie w okresie zwolnienia od pracy oraz wynikających z tego tytułu uprawnień i świadczeń, Dz. U. z 2018 r., poz. 2323, w zw. z § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli, Dz. U. z 2020 r., poz. 1455).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy zapis dotyczący wychowania do życia w rodzinie zamieszcza się na świadectwie i w arkuszu tylko w klasie czwartej i siódmej, czy w klasach 4-7? Jeżeli we wszystkich klasach - to gdzie zapisać w arkuszach klas 5 i 6 - nie ma tam zapisu "inne zajęcia".
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dziekuję za odpowiedź w sprawie religii i (niestety) bedzie ciąg dalszy moich pytań. Czy mogę ten problem rozwiązać następująco:otóż nauczyciel realizuje pensum 22 i godziny ponadwymiarowe wynikające z organizacji(3). W czasie przeznaczonym na religię ma tzw. "okienko" i odpowiednio mniej godzin ponadwymiarowych. Religia zmniejszy liczbę godzin ponadwymiarowych, a pensum bedzie realizowane zgodnie z KN.
Katecheta zatrudniony jest na odpowiednią część etatu i przychodzi tylko na zajęcia religii. Nie bedzie więc sytuacji, że dwóch nauczycieli pracuje jednocześnie w tej samej klasie.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jakie zmiany w Statucie przedszkola powinnam nanieść w roku szkolnym 2016/2017?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi kontraktowemu, który ukończył studia podyplomowe z zakresu organizacji i zarządzania, organ prowadzący, którym nie jest jednostka samorządu terytorialnego, może powierzyć stanowisko dyrektora przedszkola? Ponadto nauczyciel jest w trakcie odbywania stażu na stopień nauczyciela mianowanego.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń w I semestrze przeszedł na edukację domową ze względu na stan zdrowia, jednak chciałabym, aby w tym semestrze poszedł do szkoły specjalnej, gdyż ma zespół Aspergera. Dyrekcja oczekuje klasyfikacji z I semestru, jednak w edukacji domowej egzaminy są z całości materiału pod koniec roku. Jak rozwiązać ten problem?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe
Styczeń :