Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel dyplomowany, który w roku szkolnym 2019/2020 pracował w wymiarze 9/18, i w maju 2021 dostał wypowiedzenie z art. 20 KN, może przejść w stan nieczynny? Jeżeli tak, to jakiej wysokości powinno zostać wypłacone wynagrodzenie w stanie nieczynnym – z 9/18 czy z całego etatu?
W stan nieczynny można przenieść nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, który dotychczas korzystał z ograniczenia zatrudnienia na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm. W takim przypadku wynagrodzenie zasadnicze wypłaca się w czasie stanu nieczynnego z pełnego etatu, na podstawie wyraźnego brzmienia art. 22 ust. 2a w zw. z art. 20 ust. 6 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy na urlopie macierzyńskim i wychowawczym przysługują wczasy pod gruszą?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zwracamy się z prośbą o poradę dotyczącą wypłaty jubileuszu dla nauczyciela. Dotyczy dwóch pracowników. Pierwszy w dniu 2 września 2023 r. nabył prawo do nagrody jubileuszowej – 20-lecie pracy. Drugi nauczyciel w dniu 3 września 2023 r. nabył prawo do nagrody jubileuszowej – 25-lecie pracy. Jubileusz został naliczony tylko od pensji zasadniczej, nie uwzględniono do nagrody godzin ponadwymiarowych, które przyznano w miesiącu wrześniu. Udano się do kadr Organu Prowadzącego w celu wyjaśnienia sprawy, otrzymano odpowiedź, że do jubileuszu nie wliczono godzin ponadwymiarowych, ponieważ nie wypracowano ich w nowym roku szkolnym. Dodam, iż pensja zasadnicza jest wypłacana z góry więc nie jest to składnik wypracowany, a mimo to wysokość nagrody na jej podstawie naliczono. Na mocy obowiązujących przepisów składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu. Zatem nagroda jubileuszowa wypłacana jest z dołu w ostatnim dniu miesiąca, w którym nauczyciel nabył do niej prawo. Nauczyciel nabył to prawo do nagrody 2 września 2023 roku, czyli powinna ona według zasady prawa zostać wypłacona 30 września z dołu po wypracowaniu całej miesięcznej pensji zasadniczej i godzin ponadwymiarowych przydzielonych nauczycielowi w planie w miesiącu wrześniu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób powołać nauczyciela zastępującego dyrektora szkoły przy braku wicedyrektora np. społeczny wicedyrektor? Czy to jest prawnie możliwe, czy Rada Pedagogiczna powinna wyrazić opinię (sp. tajny czy zwykły)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- dot. badania lekarskiego wstępnego nauczyciel
Czy nauczyciel zatrudniony w obrębie tej samej gminy, jest zobowiązany w momencie przyjmowania do nowej placówki (szkoły) do przeprowadzenia nowych badań lekarskich - wstępne - jeżeli posiada aktualne badanie okresowe - lekarskie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przebywający na urlopie wychowawczym nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas nieokreślony na cały etat zgłasza gotowość do pracy po jego zakończeniu tj. 31 sierpień 2014 r. Szkoła, w której pracowała przed urlopem uległa reorganizacji i została przekształcona w szkołę filialną z klasami I-III podległej innej szkole. W związku z powyższym z przyczyn organizacyjnych brakuje godzin uniemożliwiając dalsze zatrudnienie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć zgodnie z kwalifikacjami. Gdy nauczycielka udawała się na urlop wychowawczy jej zatrudnienie obejmowało 18/18, gdy wróci we wrześniu do pracy zgodnie z kwalifikacjami mogę jej przyznać jedynie 11/18 (wynikających ze spadku oddziałów). Jak należy postąpić w tym przypadku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe