Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel, który ma tzw. " okienko" może wyjść ze szkoły bez poinformowania o tym fakcie dyrektora? Czy ta godzina wolna uważana powinna być jako czas do dyspozycji dyrektora np. wykonanie dekoracji itp. Pensum nauczyciela to 40 godzin.
W szkołach publicznych czas pracy nauczycieli rozlicza się według przepisów Karty Nauczyciela. Zgodnie z nimi czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze nie może przekroczyć 40 godzin w tygodniu. Nie oznacza to jednak, że nauczyciel musi przepracować te 40 godzin, a jedynie, że nie może tego limitu przekroczyć. Obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych określa art. 42 ust. 3 KN i tylko te godziny są rejestrowane w dziennikach lekcyjnych (+ 2 "karciane"). Pozostałe godziny to czas przeznaczny na zadania statutowe szkoły oraz dokształcanie. Czas ten nie jest nigdzie rejestrowany, jednak trzeba uważać na organizację pracy tak, aby w jednym tygodniu nie skumulować zbyt wielu zadań, gdyż może to prowadzić do przekroczenia 40 godzin.
W przypadku tzw. "okienek", jeżeli w danej chwili dyrektor nie zlecił nauczycielowi wykonania jakichś zajęć, jest to dla nauczyciela czas wolny. Może on wówczas przygotowywać się do kolejnej lekcji, sprawdzać prace klasowe, czyli wykonywać inne prace lub też wykorzystać ten czas w dowolny sposób.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jaki sposób przenieść nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na 8/18 etatu do innej szkoły. Przeniesienie nastąpi w tej samej miejscowości i w tej samem gminie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciele przedszkolni w placówkach niepublicznych zatrudnieni na umowy o pracę na czas określony i nieokreślony za dzień 11 listopada przysługuje im dzień wolny, który wykorzystają do końca roku. A jak jest jeśli za rok wypadnie to święto w niedzielę, czy też dzień wolny im przysługuje?
- Jak rozlicza się nadgodziny za Dzień Nauczyciela? Czy za dni wolne od zajęć dydaktycznych (dodatkowe) "wybranych" przez dyrektora szkoły należą się godziny nadliczbowe? To samo dotyczy pierwszego września i zakończenie roku szkolnego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciela zatrudnionego w wygaszanym gimnazjum na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony poniżej 1/2 etatu, przy braku godzin w roku 2018/2019 ze względów organizacyjnych przenosi się w stan nieczynny albo rozwiązuje umowę i wypłaca sześciomiesięczną odprawę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektorowi szkoły, który dużo pracuje na komputerze należy się dofinansowanie do okularów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe