Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel, który opracował program autorski musi poprosić o opinię metodyka, jeżeli zawarł ten program podczas realizacji awansu na nauczyciela dyplomowanego?
Jednym z wymagań, jakie musi spełnić nauczyciel mianowany ubiegający się o stopień awansu nauczyciela dyplomowanego jest opracowanie i wdrożenie programu działań edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych odpowiednio z oświatą, pomocą społeczną lub postępowaniem w sprawach nieletnich (§ 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, Dz. U. z 2013 r., poz. 393). Rozporządzenie nie nakłada obowiązku uzyskania opinii metodyka w związku z takimi działaniami nauczyciela. Nadto na podstawie art. 22a ust. 1 i 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm. w przypadku wdrażania programu nauczania, nauczyciel jest zobowiązany przedstawić go dyrektorowi; następnie dyrektor zasięga opinii rady pedagogicznej i zatwierdza program. Również u.s.o. nie wymaga przedstawienia przez nauczyciela opinii metodyka dotyczącej programu nauczania. Taką opinię nauczyciel, który opracował program autorski, może przedstawić na zasadzie dobrowolności.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jakim czasie po zakończeniu stażu nauczyciel powinien złożyć dyrektorowi sprawozdanie z przebiegu stażu? chodzi o nauczyciela kontraktowego, który zmienił miejsce pracy a jego staż skończył się u mnie 31 sierpnia 2011 r.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela który odbywa przygotowanie do zawodu. W dniu nawiązania stosunku pracy pracownik posiadał 22 staż pracy w ramach wykształcenia pedagogicznego był zatrudniony na mocy ustawy o pomocy społecznej w Ośrodku Pomocy Społecznej. Pracownik podczas zatrudnienie w OPS wykonywał zadania polegające na wspieraniu rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Podejmował działania mające na celu przywrócenie rodzinie zdolności do wypełniania tych funkcji. W trakcie zatrudnienia pracownik brał udział w różnego rodzaju szkoleniach mających na celu doskonalenia jego umiejętności i poszerzanie wiedzy. Pracownik w ramach projektów unijnych prowadziła zajęcia mające na celu wspieranie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W związku z dużym zaangażowaniem w prace i posiadaniem dużej wiedzy i kwalifikacji w postaci specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej pracownik awansował na stanowisko zastępcy kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej. Czy w związku z dużym dorobkiem zawodowym dyrektor szkoły może skorzystać z uprawnień art 9ca ust. 4 pkt 2 Karty Nauczyciela?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Kiedy zakończy staż nauczyciel kontraktowy, który rozpoczął staż na nauczyciela mianowanego 01.09.2015 r. - 31.09.2018 r. W trakcie stażu przebywał od 27.02.2017 r. do 21.09.2017 r. na zwolnieniu lekarskim, od 22.09.2017 r. do 08.02.2018 r. na urlopie macierzyńskim i od 09.02.2018 r. do 17.05.2018 r. na urlopie rodzicielskim.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel powinien kończyć 2 lata i 9 miesięcy stażu na nauczyciela mianowanego z końcem maja 2010 r. Niestety od 9 listopada 2009 r. do 4 lutego 2010 r. miał ciągłość zwolnień lekarskich. Następnie było 6 dni ferii i od 11 lutego do końca czerwca 2010 r. urlop macierzyński. Do kiedy powinnam przedłużyć mu staż?
- Od dnia 1 września 2019 r. do 31 sierpnia 2022 r. jestem dyrektorem w szkole podstawowej (w maju złożyłam rezygnację z pełnienia funkcji dyrektora i zostaję jako nauczyciel). Okres sprawowania funkcji był jednocześnie okresem stażu wymaganym do ubiegania się o stopień nauczyciela dyplomowanego. Czy w związku z tym mogę złożyć wniosek o ocenę mojej pracy do organu prowadzącego i Kuratorium w dniu 1 września 2022 r., aby ubiegać się o postępowanie kwalifikacyjne na stopień nauczyciela dyplomowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe