Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel, który rozpoczął urlop macierzyński i rodzicielski 13 stycznia 2023 r., mający wypłatę w wysokości 80% wynagrodzenia może złożyć wniosek o ustalenie zasiłku na nowych zasadach (od 26 kwietnia 2023 r.) w wysokości 81,5% wynagrodzenia? Jeżeli tak, to z jaką datą musi złożyć wniosek i od kiedy wypłacana jest nowa stawka?
Problem, którego dotyczy pytanie jest uregulowany w przepisach przejściowych ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r., poz. 641). Zgodnie z art. 39 ustawy nowelizującej ubezpieczony, który w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy pobiera zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami ustawy zmienianej w art. 1 jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości określonej w ustawie zmienianej w art. 11 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą. Powyższe oznacza, że osoba ubezpieczona, która na dzień 26 kwietnia 2023 r. pobiera zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, ma prawo do zasiłku na nowych zasadach.
Nauczyciel, aby otrzymać zasiłek w nowej wysokości, powinien złożyć wniosek o ustalenie wysokości zasiłku. Wniosek można składać w terminie 21 dni od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej, czyli pomiędzy 26 kwietnia a 17 maja 2023 r. Zasiłek macierzyński w zmienionej wysokości przysługuje przez okres od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej (od 26 kwietnia 2023 r.) do końca okresu odpowiadającego okresowi urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego.
Stosownie do art. 39 ust 4 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, jeżeli ubezpieczony nie złoży wniosku o ustalenie nowej wysokości zasiłku, to będzie korzystał z zasiłku macierzyńskiego na zasadach dotychczasowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nasza nauczycielka od 29.06.2016 r. do 10.09.2016 r. była na zwolnieniu lekarskim (ciąża); 11.09.2016r urodziła dziecko i przebywała na urlopie macierzyńskim do 01.08.2017 r. Od 02.08.2017 powróciła do pracy bardzo proszę o odpowiedź ile należy się nauczycielce urlopu uzupełniającego i do kiedy może go wykorzystać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi odchodzącemu na emeryturę w dn. 31.12.2011r. należy się ekwiwalent za urlop jeśli wykorzystał ferie i wakacje w roku 2011r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku ze zmienionym art. 88 ust. 1a, w którym dodano.... Czy nauczyciel uczący w gimnazjum wchodzącym w skład Zespołu Szkół, legitymujący się ponad 30-letnim stażem pracy w zawodzie, może przejść na emeryturę ze względu na brak możliwości dalszego zatrudnienia? Jeżeli tak to na jakich warunkach?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy przy ponownym zatrudnieniu nauczyciela jego dokumenty dotyczące ponownego nawiązania stosunku pracy (np. pozyskiwanie informacji z CROD, skierowanie na badania, orzeczenie lekarskie, oświadczenia, itp.) przechowuję w części A czy części B akt osobowych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik był zatrudniony od dnia 15.10.2016 r. do 15 kwietnia 2017 r. Nabył prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym. Urlopu nie wykorzystał. 1. Za ile dni za rok 2016 i za ile dni za rok 2017 należy mu wypłacić ekwiwalent pieniężny? 2. Czy za każdy rozpoczęty miesiąc należy się 1/12 urlopu? 3. Czy po pomnożeniu dni urlopu w miesiącu (np. 2,16) przez liczbę miesięcy pracy wynik zaokrągla się w górę na korzyść pracownika?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe