Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel, mający: -dyplom ukończenia studiów wyższych zawodowych (3-letnich) na kierunku ochrona środowiska, -dyplom ukończenia studiów magisterskich uzupełniających (2-letnich) na kierunku biologii środowiska, -zaświadczenie uzyskania kwalifikacji pedagogicznych do pracy nauczycielskiej, gdzie dydaktyką przedmiotowa były: biologia, chemia i przyroda (razem 120 h wykładów i ćwiczeń) może być zatrudniony na stanowisku nauczyciela chemii w szkole podstawowej?
Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r. poz. 1575 z późn. zm.) kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela szkołach podstawowych posiada osoba, która: ukończyła:
a) studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
b) studia pierwszego stopnia na kierunku, którego efekty uczenia się, o których mowa w ustawie z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, w zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
c) studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w lit. a i lit. b oraz studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny, w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
d) zakład kształcenia nauczycieli w specjalności odpowiadającej nauczanemu przedmiotowi lub prowadzonym zajęciom, lub
e) zakład kształcenia nauczycieli w specjalności innej niż wymieniona w lit. d oraz kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć.
Wszystko zależy od programu studiów odbytych przez osobę, której kwalifikacje będą oceniane. Jeżeli w programie studiów były treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej do realizacji z chemii to będzie ona miała kwalifikacje do nauczania tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym.
Najprościej sprawdzić to w suplemencie dyplomu ewentualnie zażądać od nauczyciela odpowiedniego zaświadczenia a uczelni, na której kończył studia.
Drugą kwestia jest przygotowanie pedagogiczne. Zgodnie z § 2 pkt. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r. poz. 1575 z późn. zm.) przygotowanie pedagogiczne jest nabyciem wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną - w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin. Ponadto o posiadaniu przygotowania pedagogicznego świadczy dyplom ukończenia studiów lub inny dokument wydany przez uczelnię, dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli lub świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego. W zapytaniu wspomniano, że kandydat na nauczyciela legitymuje się zaświadczeniem uzyskania kwalifikacji pedagogicznych do pracy nauczycielskiej, gdzie dydaktyką przedmiotowa była biologia, chemia i przyroda (razem 120 h wykładów i ćwiczeń). W świetle wskazanych wyżej przepisów nie spełnia to wymagań określonych w rozporządzeniu. W celu uzyskania dokładniejszych informacji należy się zwrócić do podmiotu, który wydał to zaświadczenie z zapytaniem o liczbę odbytych wykładów, ćwiczeń i praktyk.
Podkreślić należy, że nauczyciela zatrudnia w szkole dyrektor i to on ocenia czy posiada on kwalifikacje do nauczania danego przedmiotu. Kwalifikacje sprawdzane są również przez Kuratorium Oświaty w procesie zatwierdzania arkuszy organizacyjnych szkół.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel zatrudniony w przedszkolu niepublicznym 12 września może rozpocząć staż? Czy musi być zatrudniony od 1.09 września żeby rozpocząć awans zawodowy na nauczyciela stażystę?
- W związku z przekształceniem od 1.09.2017 naszego Zespołu Szkół w ośmioletnią szkołę podstawową i konieczności poinformowania do 15 maja 2017r. naszych pracowników o fakcie, iż z dniem 1.09.2017 staną się pracownikami wspomnianej ośmioletniej szkoły podstawowej mamy zapytanie o poprawność treści pisma informującego tj.: Uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 249 ust. 1-3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r., poz. 60) – z dniem 1 września 2017 r. staje się Pani/Pan pracownikiem zatrudnionym w ośmioletniej Publicznej Szkole Podstawowej nr 55 w Stalowej Woli.
- Nauczyciele uczący w klasach I-III Szkoły Podstawowej, po ukończonej "Edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej", mają uprawnienia /kwalifikacje/ do prowadzenia wychowania fizycznego w tych najmłodszych klasach?
- W jakich kwestiach dyrektor wydaje zarządzenia, a w jakich decyzje?
- Nauczycielka uzyskała w październiku awans na nauczyciela kontraktowego, wg ustawy uposażenie otrzyma od stycznia 2020 r. ma umowę o pracę na czas określony do 31.08.2020 r. Czy umowa ulega zmianie od stycznia 2020 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe