Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciele uczący w klasach I-III Szkoły Podstawowej, po ukończonej "Edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej", mają uprawnienia /kwalifikacje/ do prowadzenia wychowania fizycznego w tych najmłodszych klasach?
Taki nauczyciel ma kwalifikacje do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego w nauczaniu zintegrowanym. Do decyzji dyrektora należy, czy zajęcia z w-f poprowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, czy inny nauczyciel po studiach na kierunku wychowanie fizyczne (§ 4 ust. 1 pkt 1 w zw. z § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia MEN z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, Dz. U. z 2015 r., poz. 1264; załącznik nr 2 do rozporządzenia MEN z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół, Dz. U. z 2012 r., poz. 977 z późn zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W roku szkolnym 2016/2017 na umowę czasową tzn. na okres 01.09.2016 do 31.08.2017 i na pełen etat został zatrudniony nauczyciel kontraktowy. Otrzymaliśmy zawiadomienie ZNP, że został prezesem ogniska ZNP w naszej szkole i w związku z tym został objęty ochroną prawną na okres od 17.11.2016 do 31.08.2019. Czy to oznacza ,że musimy utrzymać pracownika na stanowisku do określonej przez ZNP daty? A jeżeli będzie trzeba zastosować ograniczenie etatu? Nie wiemy jaki będzie nabór do szkoły, więc nie możemy z góry zagwarantować możliwości pracy na pełen etat w roku przyszłym. Na dzień dzisiejszy nie wiemy też czy chcemy podpisać kolejną umowę z tym pracownikiem. A jeżeli znajdziemy nauczyciela z większym doświadczeniem i wyższym awansem to w dalszym ciągu jesteśmy obligatoryjnie zmuszeni zatrudniać mimo umowy na czas określony nauczyciela chronionego przez ZNP? Proszę o wykładnię wraz z podstawą prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie są konsekwencje dla dyrektora placówki niepublicznej za zatrudnienie nauczyciela nieposiadającego odpowiednich kwalifikacji zawodowych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w świetle rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie kwalifikacji, nauczyciel, który ukończył studia magisterskie z języka obcego a następnie studia podyplomowe w zakresie kształcenia zintegrowanego (2001 r.), posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolu?
- W szkole mam nauczyciela zatrudnionego w oddziale przedszkolnym na 11/22 etatu. Czy można go zatrudnić na 8/26 etatu w świetlicy, jako doraźne zastępstwo na przynajmniej 6 miesięcy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pewne pytanie ad. z art. 20 KN i 22ust.2. Dyrektor szkoły może rozwiązać z nauczycielem stosunek pracy w razie:
-całkowitej likwidacji szkoły -częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole. Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn ww. następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu. Ww. warunek rozwiązania stosunku pracy z końcem roku szkolnego nie dotyczy m.in. nauczycieli szkół, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego. Mam pytanie czy ograniczenie etatu ( art. 22.2 KN) odbywa się na tych samych warunkach. Czy dyrektor placówki centrum kształcenia ustawicznego musi wręczyć nauczycielowi ograniczenie do końca maja, aby obowiązywało od 1.09.2015 r. czy może to zrobić np. po odbytej rekrutacji po wakacjach. Dodam, iż rekrutacja w szkołach dla dorosłych trwa do 26.08.2015 r. i tak naprawdę dopiero po ilości semestrów można określić dokładną liczbę etatów w szkole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe