Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel mianowany z 6 letnim stażem pracy, który ma ukończone studia mgr z przygotowaniem pedagogicznym na kierunku filologia polska oraz kurs kwalifikacyjny z zakresu pedagogiki opiekuńczo wychowawczej ma kwalifikacje do prowadzenia zajęć pedagoga szkolnego w gimnazjum ogólnodostępnym. Jak należy naliczyć wynagrodzenie dla danego nauczyciela jeśli uczy 13 godz. języka polskiego i ma 5 godzin zajęć pedagoga.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli:
§ 20. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-pedagoga w szkołach i placówkach, o których mowa w § 2, posiada osoba, która ukończyła:
1) studia magisterskie na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia magisterskie na dowolnym kierunku i studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
2. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-pedagoga w szkołach i placówkach, o których mowa w § 3 (czyli w gimnazjum) i 4, posiada osoba, która:
1) ma kwalifikacje określone w ust. 1 lub
2) ukończyła:
a) studia pierwszego stopnia na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
b) studia pierwszego stopnia na dowolnym kierunku (specjalności) i studia podyplomowe z zakresu prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Osoba posiadająca jedynie kurs kwalifikacyjny z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej nie posiada kwalifikacji do zajmowania stanowiska pedagoga szkolnego w gimnazjum.
W § 3 znajdują się zastrzeżnia, że m.in. w przypadku pedagoga szkolnego nie stosuje się pełnej treści tego przepisu, a więc w tym przypadku kwestii kursu kwalifikacyjnego:
"Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w gimnazjach i zasadniczych szkołach zawodowych, z zastrzeżeniem § 11 ust. 1 i 2, § 12-14, 16-22 i 24, posiada osoba, która (...)"
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka przedszkola kończy urlop rodzicielski 5 marca 2020 r. Ta osoba nie wykorzystała urlopu wypoczynkowego za 2019 rok i złożyła podanie do dyrektora o wykorzystanie go zaraz po urlopie rodzicielskim tj. od 6 marca 2020 r. Dyrektor chce udzielić tej Pani tego urlopu zaraz po urlopie rodzicielskim, czy powinien udzielić go za 35 dni roboczych, czy 8 tygodni? Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W naszej Szkole Podstawowej jest zatrudniona od dnia 03.09.2012 roku nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej. W dniu 28.06.2013 roku po odbyciu wymaganego przepisami stażu uzyskała akceptację na stopień nauczyciela kontraktowego.W związku z powyższym mam pytanie, czy w świetle przedstawionego poniżej stanu faktycznego należy jej się zasiłek na zagospodarowanie wynikający z art. 61 Karty Nauczyciela?
Stan faktyczny:
1. Nauczycielka jest zatrudniona obecnie w szkole podstawowej od dnia 03.09.2012 roku.
2. Od dnia 01.06.2008 roku do dnia 31.05.2009 roku pracowała jako pracownik biurowy w biurze kredytowym, jednakże było to w trakcie trwania studiów więc ta praca nie wyklucza otrzymania zasiłków na zagospodarowanie.
3. Po ukończeniu studiów (data uzyskaniu dyplomu - 28.06.2011 roku) podjęła zatrudnienie w przedszkolu jako nauczycielka (data zatrudnienia 01.10.2011-06.08.2012).
Proszę o opinię czy tej nauczycielce należy się zasiłek na zagospodarowanie w związku z faktem, iż była po ukończeniu studiów zatrudniona w przedszkolu ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielce zatrudnionej w szkole na podstawie umowy o pracę (KN) na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy dyrektor udzielił urlopu bezpłatnego od dn. 01 września 2016r. do 31 sierpnia 2017r. Ustępując ze stanowiska udzielił tej nauczycielce kolejnego urlopu bezpłatnego od dnia 01 września 2017 r. do 31 sierpnia 2019 r. Nauczycielka podjęła pracę zarobkową w szkole w Niemczech. Czy mam obowiązek zapewnić tej nauczyciele miejsce pracy po zakończeniu urlopu bezpłatnego? Czy istnieje możliwość rozwiązania stosunku pracy z tą nauczycielką?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Sekretarka w szkole pracuje na 1/2 etatu W poniedziałek,wtorek i w środę pracuje 4 godz. dziennie, a w czwartek pracuje 8 godzin, (piątek ma wolny). Ile dni urlopu należy jej się w 2015r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracujący w szkole odszedł ze szkoły i z dniem 1 sierpnia rozpoczął pracę w przedszkolu. Ile obecnie urlopu przysługuje nauczycielowi w przedszkolu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe