Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel przebywający na długotrwałym zwolnieniu lekarskim (183 dni), które obejmowało też okres wakacji może skorzystać z urlopu uzupełniającego (6 tygodni) zaraz po zakończeniu zwolnienia lekarskiego, a zaświadczenie o zdolności do pracy przedłożyć dopiero po tym urlopie, czy też musi dostarczyć to zaświadczenie jeszcze przed rozpoczęciem urlopu uzupełniającego?
O terminie udzielenia urlopu uzupełniającego decyduje dyrektor szkoły po analizie wniosku nauczyciela w tej sprawie. Skierowanie na badania kontrolne powinno zostać wydane nauczycielowi nie w czasie jego nieobecności, ale po stawieniu się do pracy i wyrażeniu do niej gotowości. Jeżeli nauczyciel skorzysta z urlopu uzupełniającego bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia lekarskiego, wówczas wykazanie zdolności do pracy może zostać "odroczone" do czasu faktycznego podjęcia pracy na dotychczasowym stanowisku po zakończeniu urlopu wypoczynkowegoSkierowanie na badanie kontrolne po stawieniu się w pracy
Generalnie o terminie udzielenia urlopu uzupełniającego decyduje dyrektor po analizie wniosku nauczyciela w tej sprawie. Skierowanie na badania kontrolne powinno zostać wydane nauczycielowi nie w czasie jego nieobecności, ale po stawieniu się do pracy i wyrażeniu do niej gotowości.
Jeśli nauczyciel bezpośrednio po okresie zwolnienia będzie korzystać z planowanego wcześniej urlopu uzupełniającego, dyrektor szkoły nie musi wydać skierowania na takie badanie, chyba że według jego wiedzy nauczyciel jest nadal niezdolny do pracy.
Nauczyciele podlegają badaniom kontrolnym na zasadach dotyczących ogółu pracowników (art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela w zw. z art. 229 § 2 Kodeksu pracy). Oznacza to, że w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej ponad 30 dni, po której ustaniu nauczyciel stawia się w pracy i wyraża gotowość jej wykonywania, szkoła powinna wystawić nauczycielowi skierowanie na badanie kontrolne.
Badania te odbywają się na koszt placówki oświatowej. Po wykonaniu badań zostanie wydane zaświadczenie co do zdolności nauczyciela do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku (art. 229 § 6 k.p.).
Według Państwowej Inspekcji Pracy oraz Sądu Najwyższego, jeżeli termin urlopu wypoczynkowego został wcześniej zaplanowany w czasie, który przypada bezpośrednio po zakończeniu niezdolności do pracy z powodu choroby, może zostać udzielony bez kierowania na badanie kontrolne. Wykazanie tej zdolności może być "odroczone" do czasu faktycznego podjęcia pracy na dotychczasowym stanowisku po zakończeniu urlopu wypoczynkowego (M. Raczkowski, M. Gersdorf, K. Rączka, Kodeks pracy. Komentarz, Warszawa 2010).
Długotrwała nieobecność w pracy stanowi podstawę rozwiązania stosunku pracy
Na marginesie należy zwrócić uwagę, że zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela, długotrwała nieobecność w pracy z powodu choroby stanowi podstawę rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania lub na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 2 KN, stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni, przy czym do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole nie odbywają się zajęcia. W szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia.
Natomiast przepis art. 27 ust. 2 KN stanowi, że rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony może nastąpić w każdym czasie i bez wypowiedzenia w razie niezdolności nauczyciela do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż rok, chyba że w szczególnie uzasadnionych wypadkach lekarz leczący stwierdzi możliwość powrotu do pracy w zawodzie nauczyciela.
W tym przypadku okres nieobecności w pracy spowodowanej chorobą może być przedłużony do dwóch lat, licząc łącznie okres niezdolności do pracy i urlopu dla poratowania zdrowia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dla ucznia klasy IV Szkoły Podstawowej posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności ze względu na autyzm należy zatrudnić nauczyciela wspomagającego czy asystenta nauczyciela? W jakim wymiarze godzin i na jakiej podstawie Kodeksu Pracy czy Karty Nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Na stanie placówki zatrudniony jest nauczyciel informatyki i j. niemieckiego, który przebywa od 8 lat na urlopie wychowawczym (2 dzieci). Jest to nauczyciel dyplomowany, posiadający umowę o pracę przez mianowanie. Placówka w tym czasie przeszła dwukrotne przeobrażenie. Najpierw w 2012 r. połączyła się z gimnazjum, następnie w 2019 r. stała się Zespołem Szkół, w skład którego weszła Specjalna Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi dla uczniów ze spektrum autyzmu, w tym z Zespołem Aspergera. Uczniowie są w normie intelektualnej. Na stanie placówki jest germanista z pełnymi kwalifikacjami (nauczyciel dyplomowany, umowa o pracę przez mianowanie jako nauczyciel j. niemieckiego), w tym ze studiami podyplomowymi w zakresie pracy z uczniami autystycznymi. Posiada kilkuletnią praktykę w pracy z ww. uczniami. Ponadto od grudnia 2020 r. został objęty szczególną ochroną stosunku pracy. Wiem, że nauczyciele j. obcych nie muszą mieć ukończonych studiów podyplomowych w zakresie pracy z uczniami ze spektrum autyzmu. Jest też zatrudniony nauczyciel mianowany z pełnymi kwalifikacjami do nauczania informatyki - posiada też studia podyplomowe w zakresie pracy z uczniami autystycznymi.
Chciałabym rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem przebywającym na urlopie wychowawczym z dniem 31.08.2021 r. Z jakich przepisów powinnam skorzystać? Czy jest tez może inne rozwiązanie, np. etat świetlicy? Jednak przypominam, że ów nauczyciel nie ma kwalifikacji do pracy z uczniami autystycznymi.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę zatrudnić tego samego pracownika z Karty Nauczyciela na stanowisku pedagoga i jednocześnie zawrzeć z nim umowę na podstawie Kodeksu Pracy jako z asystentem (dla ucznia z orzeczeniem ze względu na upośl. umiarkowane oraz autyzm). Nauczyciel ten jako pedagog ma "okienka" i w tym czasie mógłby pełnić rolę asystenta, gdyż posiada odpowiednie kwalifikacje.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy będąc na urlopie dla poratowania zdrowia przez 12 miesięcy mam prawo do urlopu wypoczynkowego za te 12 miesięcy? Jaka jest podstawa prawna?
- Czy urlop bezpłatny można rozpisywać na pojedyncze dni? Nauczyciel pracuje na 2/18, w każdy piątek po dwie godziny w tygodniu. Złożył wniosek o urlop bezpłatny w dniach 3.06, 10.06 i 17.06. Czy decyzję należy wystawić na te pojedyncze dni czy od 3 czerwca do 17 czerwca?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe