Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy urlop bezpłatny można rozpisywać na pojedyncze dni? Nauczyciel pracuje na 2/18, w każdy piątek po dwie godziny w tygodniu. Złożył wniosek o urlop bezpłatny w dniach 3.06, 10.06 i 17.06. Czy decyzję należy wystawić na te pojedyncze dni czy od 3 czerwca do 17 czerwca?
Nauczyciel złożył wniosek o urlop bezpłatny na konkretne dni, więc nie można udzielić mu urlopu na 2 tygodnie, chyba że wyrazi na to zgodę i zmieni swój wniosek.
Dyrektor nie ma obowiązku udzielenia urlopu bezpłatnego. Zarówno przepisy Karty Nauczyciela, jak i kodeksu pracy dają pracodawcy jedynie taką możliwość, pozostawiając mu podjęcie decyzji. W opisanym przypadku, jeżeli dyrektor przychyli się do wniosku nauczyciela (tak długa nieobecność nie spowoduje zakłóceń pracy szkoły), w pozostałe dni między 3 a 17 czerwca nauczyciel będzie musiał wykonywać, w razie potrzeby, wszelkie zadania wynikające z charakteru pracy, np. udział w posiedzeniach Rady Pedagogicznej, w szkoleniach Rady Pedagogicznej, w zebraniach z rodzicami, itp.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor szkoły ma obowiązek przedstawienia kryteriów wyboru nauczyciela do obniżenia pensum? Z powodu mniejszej liczby klas I, nie został nikt zwolniony, ale ograniczono wymiar pensum do 10/18.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracuję na stanowisku wicedyrektora w Bursie. Dziś dowiedziałam się że od 1 października mam przychodzić do pracy na 8 godzin dziennie. Do tej pory pracowałam 30 godzin, bo tak wynosi pensum. Proszę o podstawę prawną dotyczącą czasu pracy wychowawcy, który pełni obowiązki wicedyrektora.Ta zmiana dotyczy tylko mojej osoby, bo wychowawcy podobno przygotowują się do zajęć, więc pracują 30 godz. Mam też swoje wakacje dzielić z dyrektorem na pół, bo musi ktoś w tym okresie być w placówce. Z tego co się orientuje 8 tyg.to minimum jakie mi się należy w ciągu roku, pomimo, że wychowawcy mają ok.10/11 tyg.,ale podobno ja nie muszę mieć tych 8 tyg.urlopu. Proszę o konkretną prawną odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od września 2017 r. gimnazjum zostaje włączone do ośmioletniej szkoły podstawowej. Dyrektorowi szkoły gimnazjalnej kończy się kadencja w tym roku szkolnym, czyli 31 sierpnia 2017r. Czy dyrektor Gimnazjum (któremu kończy się kadencja 31 sierpnia 2017 r.) powinien zostać powołany na stanowisko wicedyrektora od 1 września 2017r. w Szkole Podstawowej z wygaszającymi oddziałami gimnazjalnymi?
- Czy istnieje jakiś konkretny algorytm przy wyliczaniu wymiaru urlopu dla pracowników publicznego przedszkola zatrudnionych od września 2018r. na np.:2/22 etatu; 4/22 etatu; 6/22 etatu? Pracownicy zatrudnieni są na podstawie kodeksu pracy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy wicedyrektorowi szkoły, który musi pracować w dwóch budynkach oddalonych od siebie przysługuje ryczałt za dojazdy służbowe? Jakie są zasady jego przyznawania?
Podobna sytuacja jest w przypadku pracownika administracji, który jest zobowiązany dojeżdżać do Zespołu Obsługi Szkół w celu przekazywania dokumentacji szkolnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe