Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel realizujący nauczanie indywidualne w domu ucznia może nagrywać lekcję tel. komórkowym (tylko dźwięk) jeśli rodzice zakłócają przebieg zajęć - wchodzą do pokoju, w trakcie żądają wyjaśnień w sprawie pytań kierowanych do ucznia i ocen na zajęciach. Ich zachowanie jest agresywne i napastliwe, niemalże każde zajęcia kończą się awanturą.
Samo nagranie lekcji nie narusza praw osobistych rodziców ucznia, ale rozpowszechnianie tego nagrania już tak. Mimo, iż odbywa się to podczas lekcji, są to sytuacje prywatne, domowe. Jeżeli rodzice zwykłą lekcję potrafią zmienić w awanturę, proszę sobie wyobrazić co będzie, gdy dowiedzą się o nagraniu?
W opisanej sytuacji nauczyciel powinien z każdej takiej lekcji sporządzić notatkę służbową, zgłosić sprawę dyrektorowi szkoły, a ten wezwać rodziców do szkoły celem wyjaśnienia sprawy. Domyślam się, że w praktyce niewiele to da, jednak kroki należy podejmować po kolei, a dokumentację tworzyć i zbierać. Jeżeli jest to możliwe, proszę przenieść nauczanie indywidualne do szkoły (nie musi być w domu ucznia).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zwolnienie z nauki języka obcego nowożytnego ucznia klasy IV szkoły podstawowej. W placówce, w klasie IV, jako język obcy wybrano angielski. Drugi język obowiązujący w szkole, to hiszpański - od VII klasy. Rodzice ucznia klasy IV zwrócili się z prośbą o zwolnienie ich dziecka z angielskiego i przeprowadzenie egzaminu z hiszpańskiego (uczeń jest do niego przygotowany w każdej chwili - zna bowiem ten język). Dziecko nie posiada orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, jednak problemem jest dla niego długie przebywanie w szkole i to jest głównym powodem, dla którego rodzice proszą o powyższą zmianę. Czy dyrektor szkoły może zorganizować taki egzamin z hiszpańskiego i zwolnić ucznia z nauki angielskiego. Jeśli tak, jak miałoby to wyglądać?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogłam wręczyć pracownikowi notatkę służbową, za nie dostarczenie planu pracy na zebranie z nadzoru? Pracownikowi to zadanie zleciłam słownie, a nie na piśmie.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy wyszło jakieś zarządzenie, rozporządzenie dotyczące podręczników z klas 1 i 2 gimnazjum dotyczące zdjęcia ich ze stanu z księgozbioru biblioteki szkolnej? Co z tymi bezużytecznymi już książkami można zrobić?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w klasie IV SP , w której jest dwoje dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego z upośledzeniem w stopniu lekkim należy zatrudnić nauczyciela wspomagającego lub asystenta? Czy to odnosi się tylko do dzieci z zespołem np. Aspergera?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w księdze uczniów Szkoły Podstawowej należy wpisywać uczniów oddziału przedszkolnego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe