Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel-wychowawca bursy może być rzecznikiem swojego ucznia, tudzież pomagać (dawać wskazówki) mu w pisaniu odwołania się od decyzji dyrektora? Jak prawidłowo nanieś poprawki w protokole, zgłaszane przez człona rady pedagogicznej (dotyczące zapisu jego wypowiedzi)?
Ponieważ do podstawowych obowiązków nauczyciela należy wykonywanie opiekuńczej funkcji placówki oraz wspieranie ucznia w dążeniu do jego rozwoju, nie można nauczycielowi czynić zarzutu z pomagania uczniowi w pisaniu odwołania od decyzji dyrektora w ramach przysługujących uczniowi uprawnień (art. 6 pkt 1 i 2 KN); nie jest to zachowanie stanowiące podstawę do wyciągania konsekwencji służbowych wobec nauczyciela, a zwłaszcza wszczynania postępowania dyscyplinarnego (art. 75 ust. 1 KN).
Uzupełnianie protokołu lub dokonywanie zmian jego treści nie jest uregulowane przepisami UoSO, a zagadnienia w tym zakresie powinien określać regulamin działalności rady pedagogicznej (art. 43 ust. 2 UoSO). W braku wewnętrznych regulacji, wniosek nauczyciela należy potraktować jako załącznik do protokołu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak w roku szkolnym 2017/2018 interpretować przypisy o dniach wolnych w szkole, a konkretnie czy 2 dni rekolekcji (w naszej szkole jest Msza, a później warsztaty prowadzone z animatorami) wlicza się w te 8 dni wolnych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy rozumieć zapisy Art. 221 ust. 1 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe w odniesieniu do Zespołu Szkół Specjalnych, w którym oprócz Szkoły Podstawowej działają również Szkoła Przysposabiająca do Pracy oraz Branżowa Szkoła I Stopnia?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W szkole podstawowej bibliotekarz wypowiedział umowę z dniem 1 września. Obecnie dyrektor i bibliotekarz realizuje 5/30 godz. biblioteki. Na jakich zasadach dyrektor może się starać o godziny ponadwymiarowe lub zastępcze tj. 12/30.Obecnie w szkole nie ma nauczyciela z kwalifikacjami, bo jest na urlopie macierzyńskim oraz nikt nie zgłosił się do pracy pomimo informacji na stronie KO. Poproszę o poradę i podstawę prawną.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W niepubliczny przedszkolu specjalnym są dzieci tylko z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Na wszystkie dzieci przedszkole otrzymuje 100% dotację.
Czy przedszkole powinno otrzymywać dodatek (dodatkową dotację) na dzieci 6-letnie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel klas I-III szkoły podstawowej specjalnej może realizować godziny z obowiązkowych zajęć edukacyjnych-chodzi o zajęcia rozwijające kreatywność (zajęcia z muzyki)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe