Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel zatrudniony w Szkole Specjalnej Przygotowującej do Pracy w klasie o profilu kulinarnym musi posiadać jakieś dodatkowe kwalifikacje do prowadzenia zajęć przysposabiających do zawodu?
Na podstawie § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkołach specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, posiada osoba, która ukończyła studia magisterskie w zakresie oligofrenopedagogiki albo ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły (ukończone studia magisterskie), a ponadto ukończyła studia podyplomowe, zakład kształcenia nauczycieli lub kurs kwalifikacyjny z oligofrenopedagogiki. Jednocześnie ww. rozporządzenie nie wymaga posiadania przez nauczyciela dodatkowych kwalifikacji do prowadzenia zajęć przysposabiających do zawodu, natomiast kierując się potrzebami uczniów danej szkoły, dyrektor może uznać je za niezbędne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem szkoły dla dorosłych. Moje pensum to 10 godzin "przy tablicy". Myślę o zdobyciu nowych kwalifikacji, mianowicie ukonczeniu studiów podyplomowych z zakresu bibliotekoznawstwa. Już wcześniej pytałem o liczbę godzin, jaką musiałbym przepracować jako bibliotekarz, ale nie zadałem pytania, które mnie jeszcze nurtuje - czy jako dyrektor szkoły mogę w ogóle pracować jako bibliotekarz? Czy jest jakiś przepis, który to reguluje (mam na myśli zabrania bycia bibliotekarzem będąc na stanowisku dyrektora)?
- Dyrektor dostał powiadomienie o skierowaniu aktu oskarżenia przeciwko nauczycielowi podejrzanemu o czyn z art. 178a KK, który kierował samochód w stanie nietrzeźwości. Jakie czynności powinien podjąć dyrektor?
- Nauczycielowi po długiej chorobie udzielono urlopu dla poratowania zdrowia (4.10.2011 r. do 29.06.2012 r.). W maju udał się na badania kontrolne (na własna prośbę) i nie otrzymał zezwolenia od lekarza na dalszą pracę jako nauczyciel. Czy wobec tego może wykorzystać do końca udzielony mu urlop zdrowotny, następnie urlop wypoczynkowy za 2012 r. (lipiec i sierpień), a z dniem 31.08.2012r. rozwiązać umowę o pracę w związku z orzeczeniem lekarskim? Czy musimy rozwiązać umowę z dniem 31.05.2012 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka języka niemieckiego zatrudniona jest w naszej szkole od 1996, wykorzystała urlop dla poratowania zdrowia dwa razy:
01.12.2016 – 30.11.2017,
13.05.2013 – 28.06.2013
w sumie rok i 47 dni.
Czy i ile należne jest dla nauczycielki w kolejnych latach urlopu dla poratowania zdrowia?
Dwie niezależne od siebie instytucje podały nam sprzeczne informacje. KO, że nie jest należne nic, ponieważ miała możliwość korzystania dwa razy i wykorzystała swój limit niezależnie od tego, że nie były to pełne lata. Druga osoba w OP podaje nam jako podstawę artykuł 73 us. 8 KN i określa, że nauczycielce został jeszcze rok do wykorzystania.
Ile urlopu pozostało do wykorzystania nauczycielce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od 3 września do 30 kwietnia była 181 dni na zwolnieniu lekarskim, co bardzo reorganizuje pracę szkoły. W styczniu ukończyła 60 lat i nie chce przejść na emeryturę, a nic nie wskazuje na to, że nadal nie będzie chodziła na liczne zwolnienia lekarskie. Czy dyrektor może wysłać tę Panią na emeryturę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe