Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka języka niemieckiego zatrudniona jest w naszej szkole od 1996, wykorzystała urlop dla poratowania zdrowia dwa razy: 01.12.2016 – 30.11.2017, 13.05.2013 – 28.06.2013 w sumie rok i 47 dni. Czy i ile należne jest dla nauczycielki w kolejnych latach urlopu dla poratowania zdrowia? Dwie niezależne od siebie instytucje podały nam sprzeczne informacje. KO, że nie jest należne nic, ponieważ miała możliwość korzystania dwa razy i wykorzystała swój limit niezależnie od tego, że nie były to pełne lata. Druga osoba w OP podaje nam jako podstawę artykuł 73 us. 8 KN i określa, że nauczycielce został jeszcze rok do wykorzystania. Ile urlopu pozostało do wykorzystania nauczycielce?
Powyższe poglądy są błędne. Zgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm., jednorazowo wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nie może przekroczyć roku. Dodatkowo na podstawie art. 73 ust. 8 KN, nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat. Wynika z tego, że w karierze zawodowej nauczyciel może korzystać z urlopu dla poratowania wielokrotnie, ale łącznie nie dłużej niż 3 lata, ponieważ ustawodawca nie określił w art. 73 KN limitu liczby urlopów, a zwłaszcza że można na nim przebywać tylko dwukrotnie lub trzykrotnie. Jedynie pojedynczy urlop nie może trwać dłużej niż rok, a pomiędzy poszczególnymi urlopami musi nastąpić przynajmniej roczna przerwa.
Nauczycielka dotychczas dwukrotnie wykorzystała urlop wypoczynkowy w łącznym wymiarze 1 roku 1 miesiąca i 16 dni. Może więc przykładowo skorzystać z wielu krótkich urlopów albo z jednego maksymalnie rocznego i z dalszych krótszych urlopów, o ile nowe urlopy w sumie nie przekroczą 1 roku 10 miesięcy i 14 dni oraz gdy nastąpią wymagane roczne przerwy pomiędzy urlopami zdrowotnymi.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownica pracuje codziennie 4h i ma pół etatu (4h dziennie, przez 5 dni w tygodniu, to jest 20h w tygodniu). Przysługuje jej 26 dni urlopu (pracuje dłużej niż 10 lat). Czy z racji tego, że pracuje codziennie, to nie przysługuje jej 26 dni urlopu z uwagi na to, że urlop przyznajemy godzinowo? Jej przysługuje 104 godziny urlopu i jeśli podzielimy to przez 4h to wychodzi 26 dni. Czy należy to liczyć w ten sposób?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony na czas określony od 01.09.2018 r. do 31.08.2019 r. od 27.08.2019 r. do 06.09.2019 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Od 01.09.2019 r. do 31.08.2020 r. miała być podpisana nowa umowa na czas określony. Czy w związku z tym stara umowa podlega przedłużeniu do 06.09.2019 r.? Z jaką datą zawrzeć nową umowę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Odwołując wicedyrektora najpierw wręczam wicedyrektorowi odwołanie, czy zwołuję radę pedagogiczną, aby zaopiniowała to odwołanie?
- W jakich przypadkach można zastosować skrócony okres wypowiedzenia umowy o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ile wynosi pensum nauczyciela oddziału przedszkolnego w przypadku prowadzenia grupy 5,6 latków? I czy przysługuje mu 35 dni urlopu wypoczynkowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe