Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel zatrudniony z mianowania, który już wyraził zgodę na zniżkę godzin, może w kolejnym roku szkolnym zostać zwolniony z art. 20 KN? Czy jest to możliwe, jeżeli ma się pełny etat?
Ograniczenie etatu nauczycielowi mianowanemu następuje na jeden rok szkolny. Wskazuje na to fakt, że rozwiązanie stosunku pracy lub ograniczenie etatu może nastapić w związku ze zmianami organizacyjnymi. Organizacja szkoły określona jest w arkuszu organizacyjnym, a ten sporządzany jest właśnie na jeden rok szkolny. Mimo, że można znać prognozy demograficzne i mniej więcej wyobrazić sobie jak będą wyglądały następne lata, dyrektor nie jest w stanie przewidzieć wszystkich zmian w kolejnych latach, a przecież ktoś na z nauczycieli może mieć dłuższe zwolnienie lekarskie, urlop dla poratowania zdrowa, ktoś może wnioskować o urlop bezpłatny, macierzyński, wychowawczy, itd. Proszę zauważyć, że dzięki instytucji ograniczenia wymiaru etatu do 1/2, nauczyciel nie traci zatrudnienia przez mianowanie, jest to więc wyjątek od ogólnej zasady wynikającej z art. 10 ust. 5 pkt. 6, który uzależnia zatrudnienie przez mianowanie od istnienia warunków do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.
Po roku ograniczenia etatu, jeżeli dla danego nauczyciela mianowanego nie ma godzin, należy albo ponownie zaproponować ograniczenie etatu albo zwolnić go z art. 20 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile razy nauczycielowi matematyki (kontraktowemu) zatrudnionemu na 12/18 można dać umowę na czas określony.
- Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze godzin (21 godz. tyg.) napisał podanie o dzień wolny, ponieważ chce podjąć pracę w innej szkole w wymiarze 10 godz. tyg. Otrzymuje zgodę od dyrektora. Czy w takim przypadku nie powinno to być traktowane jako dzień bezpłatny z uwagi na podwójne finansowanie?
- 1. Na jakiej podstawie prawnej dyrektor szkoły, powołany w wyniku konkursu do zajmowania tego stanowiska na okres pełnej kadencji, może w trakcie jest trwania - z powodów osobistych - zrezygnować z zajmowanego stanowiska?
a) Czy organ prowadzący szkołę ma w takiej sytuacji prawo niewyrażenia zgody na rezygnację dyrektora z zajmowanego stanowiska?
b) Jeżeli taka sytuacja ma miejsce przed końcem maja, czyli przed zamknięciem ruchu kadrowego na następny rok szkolny, i jeżeli dyrektor zaplanuje dla siebie w projekcie arkusza organizacyjnego na kolejny rok szkolny pełny etat w ramach dostępnych godzin dydaktycznych, a stanowisko dyrektora wystawi na wakat, to czy organ prowadzący ma prawo do niezatwierdzenia arkusza z tego powodu?
c) Czy w takiej sytuacji rezygnacja ze stanowiska może dla ustępującego dyrektora oznaczać konieczność odejścia z pracy (np. jeśli taka sytuacja nastąpi w trakcie roku szkolnego i nie ma w szkole odpowiedniej ilości godzin z danego przedmiotu, aby mogli równocześnie kontynuować pracę zarówno ustępujący dyrektor jak i nauczyciel, który dotychczas nauczał tego samego przedmiotu), czy też zdecydowanie wiąże się wyłącznie z utratą zajmowanego stanowiska kierowniczego, a przyszły dyrektor ma
obowiązek w pierwszej kolejności zapewnić poprzednikowi pełne zatrudnienie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie warunki musi spełnić osoba bez przygotowania pedagogicznego, jeśli chce odbyć staż? Kiedy szkoła może na to wyrazić zgodę, a kiedy nie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem właścicielem (działalność gospodarcza) przedszkola niepublicznego. W świetle nowych przepisów czy mogę zatrudnić na umowę cywilno-prawna akompaniatora do prowadzonych w ramach podstawy programowej zajęć rytmiki? I czy koszty z tego tytułu mogę pokryć z gminnych dotacji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe