Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielce, która od 1 stycznia do końca czerwca była na urlopie zdrowotnym, następnie przebywała do końca sierpnia na urlopie wypoczynkowym, do pracy wróciła od 1 września, należy się trzynasta pensja - tzw. trzynastka? Jak ją naliczyć?
USTAWA z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej warunkuje nabycie prawa do tego wynagrodzenia w pełnej wysokości od przepracowania całego roku kalendarzowego. W przypadku nieprzepracowania całego roku, daje możliwość nabycia prawa do wynagrodzenia w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu, pod warunkiem przepracowania co najmniej 6 miesięcy.
Te 6 miesięcy musi być efektywnie przepracowane, co oznacza, że nie wlicza się do tego okresu czasu przebywania na zwolnieniu lekarskim (L-4), urlopu macierzyńskiego, czy też dwóch dni opieki nad dzieckiem do lat 14.
Do trzynastki wlicza się jedynie urlop wypoczynkowy.
W przypadku korzystania z urlopów wychowawczych oraz urlopów dla poratowania zdrowia, ustawa nie wprowadza obowiązku przepracowania efektywnie 6 miesięcy.
art. 2 ust. 3. Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach:
6) korzystania:
a) z urlopu wychowawczego,
b) z urlopu dla poratowania zdrowia,
c) przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego,
Nauczycielce należy się zatem dodatkowe wynagrodzenie roczne, ustalone proporcjonalnie do przepracowanego czasu.
Art. 4. 1. Wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.
2. W przypadkach, o których mowa w art. 2 ust. 3, wysokość wynagrodzenia rocznego ustala się proporcjonalnie do okresu przepracowanego u danego pracodawcy.
Do trzynastki należy zaliczyć wynagrodzenie za okres od lipca do grudnia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o doprecyzowanie, ile minut wynosi godzina pracy logopedy w szkole. Różni się w znanych mi placówkach: 45 min. 60 min, a także opcja 45 min. z uczniem+15 min. na uzupełnienie dokumentacji.
- Czy któryś przepis prawa oświatowego stanowi o terminie, w którym dyrektor ma obowiązek powiadomić na piśmie nauczyciela - stałego pracownika szkoły o szczegółowym przydziale czynności na nowy rok szkolny? Pytanie dotyczy sytuacji, gdy w kwietniowej wersji projektu arkusza organizacyjnego szkoły na przyszły rok szkolny przewidziano pełny etat dla nauczyciela, więc nie jest brane pod uwagę ograniczenie etatu, a jedynie dostosowanie przydziału konkretnych czynności (godzin lekcyjnych) zgodnie z kwalifikacjami, które posiada taki nauczyciel. Czy nauczycielowi, który przebywa obecnie na urlopie bezpłatnym i nie pojawia się w szkole, wystarczy taką informację przekazać przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, czy też wymagane jest co najmniej 3-miesięczne wyprzedzenie czasowe? Przypominam, że chodzi jedynie o szczegółowy przydział czynności, a nie o ograniczenie etatu.
- Nauczyciel techniki z 30 letnim stażem został zatrudniony na nowej umowie na zasadach wynagradzania pracowników samorządowych od 01.01.19r. do 31.12.19r. na 1/4 etatu jako specjalista ds bhp. Jaki przysługuje mu wymiar urlopu ? ma wykształcenie mgr.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona jest na podstawie mianowania w wygaszanym gimnazjum.
Od 26.09.2016 r. do 26.02.2017 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Zwolnienie obejmowało czas ferii zimowych trwających od 30.01.2017 r. do 12.02.2017 r. Nauczycielka od 27.02.2017 r. do 26.02.2018 r. przebywa na urlopie zdrowotnym obejmującym również czas letnich wakacji (2017 r.) oraz ferii zimowych (2018 r.) od 12.022018 r. do 25.02.2018 r. Od 01.09.2018 r. została przeniesiona w stan nieczynny, który kończy się z dniem 28.02.2018 r. i jednocześnie zbiega się z urlopem dla poratowania zdrowia (od 27.02. 2017 r. do 26.02.2018 r.). Czy w świetle nowych uregulowań prawnych (zmiany w Karcie Nauczyciela) w związku z zakończeniem stanu nieczynnego i tym samym rozwiązaniem stosunku pracy nauczycielce przysługuje urlop uzupełniający, jeśli tak to w jakim wymiarze? Czy też możliwa jest wypłata ekwiwalentu za ewentualnie przysługujący urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany z powodów zdrowotnych chce skorzystać z urlopu zdrowotnego od 01.09.2015r. do 28.02.2016r. (13 marca nabywa prawa emerytalne (60lat i 10 m-cy). Nadmieniam, że ze względów organizacyjnych w momencie jego powrotu z urlopu nie będzie dla niego etatu. Czy po powrocie nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia w trakcie roku szkolnego dyrektor może przenieść go w stan nieczynny? Jeśli tak to czy do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego , czy do końca roku szkolnego tj. 31.08.2016r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe