Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy któryś przepis prawa oświatowego stanowi o terminie, w którym dyrektor ma obowiązek powiadomić na piśmie nauczyciela - stałego pracownika szkoły o szczegółowym przydziale czynności na nowy rok szkolny? Pytanie dotyczy sytuacji, gdy w kwietniowej wersji projektu arkusza organizacyjnego szkoły na przyszły rok szkolny przewidziano pełny etat dla nauczyciela, więc nie jest brane pod uwagę ograniczenie etatu, a jedynie dostosowanie przydziału konkretnych czynności (godzin lekcyjnych) zgodnie z kwalifikacjami, które posiada taki nauczyciel. Czy nauczycielowi, który przebywa obecnie na urlopie bezpłatnym i nie pojawia się w szkole, wystarczy taką informację przekazać przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, czy też wymagane jest co najmniej 3-miesięczne wyprzedzenie czasowe? Przypominam, że chodzi jedynie o szczegółowy przydział czynności, a nie o ograniczenie etatu.
Zmiana wymiaru etatu (nawet na korzyść nauczyciela), to zmiana warunków pracy. Potrzebne będzie równiez w tym przypadku porozumienie stron umowy (aneks, który nauczyciel musi podpisać). Może się zdarzyć, ze nauczyciel nie wyrazi zgody na zwiększenie wymiaru godzin, bo np. pracuje dodatkowo w innej szkole i takie zwiększenie pokrzyzowałoby mu plany. W takim przypadku dyrektor musiałby zastosować wypowiedzenie zmieniające, a to wymaga okresu wypowiedzenia (art. 42 § 1 kodeksu pracy).
Jeżeli chodzi o szczegółowy przydział konkretnych lekcji, to pierwszy taki przydział (projektowy) nauczyciele poznają w arkuszu organizacji, natomiast ten właściwy, który będzie obowiązywał od września, dyrektor podaje do wiadomości na pierwszym posiedzeniu rady pedagogicznej w sierpniu. Po zakończonej rekrutacji najczęściej konieczne jest sporządzenie aneksu do projektu organizacyjnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole nie działają zakładowe organizacje związkowe. Szkoła jest placówką publiczną prowadzoną przez stowarzyszenie, nauczyciele zatrudnieni są z KP. Czy w związku z tym nauczyciele mogą przystąpić do ogólnopolskiego strajku nauczycieli?
- W roku szkolnym 2018/2019 nie ma godzin dla nauczyciela nauczania początkowego w wymiarze 18/18. Zapewniono jednak cały etat jako nauczyciel wspierający (wspomagający) w wymiarze 20/20. W jaki sposób wręczyć nauczycielowi nowe warunki pracy? Porozumienie zmieniające, wypowiedzenie warunków pracy czy decyzję? Bardzo proszę o odpowiedź i przygotowanie ewentualnego wzoru.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka religii jest zatrudniona w naszym przedszkolu na 5/25 etatu. Cały etat ma w innej placówce i tam jest jej główne miejsce zatrudnienia. Nauczycielka miała już u nas podpisane 2 umowy na czas określony kolejno po 1 roku (Łączne 24 miesiące). Czy można podpisać teraz kolejną umowę na rok czy też zgodnie z nowymi przepisami kodeksu pracy musi to być umowa na czas nie określony? Łączny czas wszystkich umów przekroczy 33 miesiące i będzie to trzecia umowa.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź w następującej sprawie:
Pracownica obsługi jest zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo (pomoc kuchenna). Umowa kończy się 20 lipca br. Od 21 lipca 2015r. będzie ponownie zatrudniona na umowę zastępstwo, ale za innego pracownika - zatem na innym stanowisku obsługi (rzemieślnika). Jakie dokumenty kadrowe obowiązują dyrektora przedszkola w tej sytuacji ? Czy należy wystawić świadectwo pracy kończące poprzednie zatrudnienie ? Czy w przypadku zmiany stanowiska pracy, należy ją skierować na badania lekarskie - sądzę, że tak, ale proszę o potwierdzenie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy mieszkania przydzielonego dla nauczyciela: Nauczycielowi przydzielono mieszkanie służbowe w budynku szkoły na czas zatrudnienia w oświacie. Z końcem sierpnia 2017 r. nauczyciel zakończył pracę w szkole w związku z przejściem na emeryturę. Karta Nauczyciela przewidywała, że prawa do zajmowanie mieszkania przysługuje także na emeryturze. Czy wobec zmiany KN w 2018 r., nauczyciel stracił prawo do zajmowania mieszkania?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe