Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielka, która w lipcu 2019 r. zdała egzamin na stopień nauczyciela mianowanego, następnie przez ok. pół roku była na zwolnieniu lekarskim, później pół roku na urlopie macierzyńskim, mogła rozpocząć we wrześniu 2020 r. staż na stopień nauczyciela dyplomowanego?
Zasady uzyskiwania przez nauczycieli kolejnych stopni awansu zawodowego określone zostały w rozdziale 3A ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 2215 z późn. zm.) oraz w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z 2018 r., poz. 1574 z późn. zm.).
Artykuł 9d ust. 1 KN stanowi, że nauczyciel ubiegający się o stopień nauczyciela dyplomowanego rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od daty rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły.
Nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego. Staż trwa 2 lata i 9 miesięcy. Minimalny wymiar zatrudnienia, który umożliwia rozpoczęcie i kontynuowanie stażu, to ½ obowiązkowego wymiaru zajęć (w przypadku umowy o pracę, gdyż mianować można nauczyciela tylko na cały etat).
Przerwy wydłużające okres stażu:
• w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu pozostawania w stanie nieczynnym, czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy związane z rodzicielstwem, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności,
• w przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze,
• jeżeli nieobecność nauczyciela w pracy spowodowana była urlopem macierzyńskim, urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowym urlopem macierzyńskim, dodatkowym urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopem rodzicielskim lub urlopem ojcowskim, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności,
• gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z przyczyn, o których mowa powyżej, jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
W przedstawionym stanie faktycznym okres niezdolności do pracy z powodu choroby nie przekroczył jednego roku. Z kolei nieobecność związana z urlopem macierzyńskim nie przekroczyła roku i 6 miesięcy. Z uwagi na powyższe, nauczyciel mógł rozpocząć staż na kolejny stopień awansu zawodowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciele, którzy rozpoczęli awans zawodowy 01.09.2017 r. na mianowanych i dyplomowanych powinni sporządzić aneksy do planów rozwoju zawodowego, dostosowujące do wymagań, jakie powinien spełniać nauczyciel na konkretny stopień awansu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy kopie dokumentów potwierdzających kwalifikacje nauczyciela ubiegającego się o stopień awansu zawodowego podpisuje dyrektor (za zgodność z oryginałem, czy notariusz?)
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jakie działania musi podjąć dyrektor przedszkola niepublicznego w czerwcu w związku z awansem zawodowym nauczycieli- stażystów? Wnioski złożono we wrześniu 29018 r. (na okres 2 lat). czy teraz należy wykonać korekty planów rozwoju zawodowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka mając ukończony l stopień studiów wyższych uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego. 2 miesiące po wydaniu decyzji o nadaniu stopnia nauczyciela kontraktowego nauczycielka uzyskała dyplom ukończenia studiów II stopnia. Nauczycielka nie wystąpiła z wnioskiem o wydanie nowego aktu i po roku zmieniła miejsce pracy. Odbyła staż na stopień nauczyciela mianowanego i złożyła wniosek o wszczęcie postępowania egzaminacyjnego. Przy analizie formalnej zakwestionowano akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego, który nie uwzględnia wyższego poziomu wykształcenia. Do którego dyrektora powinna złożyć wniosek o wydanie nowego aktu? Czy do tego który wystawił akt po postępowaniu kwalifikacyjnym (tam już od kilku lat nie pracuje) czy do dyrektora szkoły, w której aktualnie jest zatrudniona?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinno wyglądać sprawozdanie nauczyciela mianowanego ubiegającego się o dyplomowanie, pracującego jako wicedyrektor szkoły? Proszę o podanie struktury takiego sprawozdania lub odnośnika, gdzie można taki wzór znaleźć.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe