Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielom uczącym przedmiotów występujących w "ramówce" technikum jako przedmioty kształcenia zawodowego praktycznego należy ustalić tygodniową liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych jak dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu we wszystkich typach szkół, tzn 22?
Na podstawie art. 42 ust. 3 lp. 5 KN wymiar pensum nauczycieli praktycznej nauki zawodu we wszystkich typach szkół wynosi 22 godziny tygodniowo. Pojęcie praktycznej nauki zawodu definiuje § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu, Dz.U. z 2010 r. Nr 244, poz. 1626 jako zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe. Jest ono węższe niż pojęcie „kształcenie zawodowe praktyczne”. Jednocześnie w KN nie występuje pojęcie ani wymiar pensum nauczyciela przedmiotów kształcenia zawodowego praktycznego, zaś pensum 18 – godzinne jest określone wprost dla nauczyciela przedmiotów teoretycznych w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe w wymiarze 18 godzin (art. 42 ust. 3 pl. 3 KN). W związku z tym pensum nauczyciela przedmiotów kształcenia zawodowego praktycznego powinien określić w uchwale organ prowadzący na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3 KN, a w jej braku należałoby analogicznie stosować pensum 18 godzinne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielowi świetlicy, ktory posiada kwalifikacje z edukacji początkowej dyrektor wydzieli w kl. I i III wychowanie fizyczne w wymiarze 3 godzin w każdej klasie. Wizytator zakwestionował kwalifikacje tego nauczyciela do nauczania w-f. Czy miał rację? Zaznaczam, że nauczyciel edukacji początkowej na studiach realizował metodykę wychowania fizycznego.
- Nauczyciel jest jednocześnie zatrudniony w dwóch szkołach. W mojej placówce pracuje na podstawie umowy o pracę (wymiar 2/18) i nie jest to jej główny zakład pracy. Z tytułu opieki nad dzieckiem pracownikowi przysługują dwa dni wolne. Czy nauczyciel powinien wziąć jeden dzień wolny w mojej placówce, a drugi w innej szkole? Czy z każdego stosunku pracy może wykorzystać dwa dni urlopu?
Czy urlop może wykorzystać w godzinach?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób odwołać wicedyrektora?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie warunki musi spełniać osoba, której można powierzyć stanowisko kierownika internatu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, w gminie funkcjonuje zespół szkół. Nauczyciele byli zatrudnieni w obu szkołach. Ma być rozwiązany i powstanie osobno szkoła podstawowa i gimnazjum. Nauczyciele mają otrzymać wypowiedzenia. Czy po tej zmianie zatrudniając nauczyciela w szkole podstawowej nowy dyrektor ma obowiązek zatrudnić nauczyciela, który uczył tylko w gimnazjum, a w tej chwili nie ma tam dla niego godzin, czy może zatrudnić nowego pracownika z likwidowanej szkoły pracującego w szkole podstawowej w tej samej gminie? Czy zwalniając nauczycieli można ustalić kryterium zwalniania w pierwszej kolejności nauczyciela nie mieszkającego na terenie gminy? Taka jest sugestia organu prowadzącego, aby zapewnić miejsca pracy nauczycielom zamieszkałym na terenie gminy. Czy można prosić o zamieszczenie wzorów pism dotyczących zwolnień nauczycieli z art. 20KN oraz pism jakie należy kierować do związków zawodowych.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe