Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi będącemu na zastępstwie za nauczyciela, który przebywa urlopie macierzyńskim, przysługuje świadczenie z funduszu socjalnego? Czy takie świadczenia przysługują nauczycielowi uzupełniającemu etat w naszej szkole (10 godzin w szkole gdzie jest zatrudniony i u nas w szkole 8 godzin)?
W pierwszym przypadku tak, w drugim nie.
Z nauczycielem zatrudnionym na czas określony za nieobecnego nauczyciela zawiera się stosunek pracy. Taka umowa nie różni się niczym szczególnym od innych. Jedyną różnicą jest okres zatrudnienia (może być zawarta w trakcie roku szkolnego i co do zasady jej długość uzależniona jest od okresu nieobecności nauczyciela).
Do korzystania z Funduszu Świadczeń Socjalnych upoważnione są m.in. wszystkie zatrudnione osoby, bez względu na rodzaj umowy. Umowa tzw. "na zastępstwo" to nic innego jak umowa na czas określony.
art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela:
W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.
Co do nauczyciela uzupełniającego etat - jego pracodawcą jest inna szkoła. W szkole, w której uzupełnia etat nie nawiązuje on stosunku pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy przy zmianach organizacyjnych w szkole (od 1.09.2012 r.) nauczyciel przebywający aktualnie na urlopie dla poratowania zdrowia (do lutego 2013 r.) może mieć zmienione w trakcie urlopu warunki pracy i płacy w związku ze zmniejszeniem liczby godzin w r. szk. 2012/13 (czy powiadamiamy go o tym w maju 2012 r. ?). A jak będzie z jego płacą od 1.09.2012 ? Czy pozostaje taka jak aktualnie? Czy zmniejsza się z rozpoczęciem roku szkolnego, czy też dopiero kiedy wróci?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W związku z pełnioną funkcją dostałam polecenie dokonania oceny pracy nauczyciela. Proszę o odpowiedź na następujące pytanie: Ile dni od przekazania projektu oceny pracy muszę sporządzić kartę oceny pracy?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- "Czy i w jakim zakresie gmina może pomagać szkołom prowadzonym przez stowarzyszenie? Jakiś czas gmina finansowała dowóz dzieci z terenu naszej gminy do naszych placówek oświatowych, jednak od 01.09.2016 r. wójt zadecydował, że nie mogą pomagać szkołom prowadzonym przez stowarzyszenie w żadnym zakresie. Czy to prawda?"
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w bursie może zostać zatrudniony nauczyciel posiadający wykształcenie: licencjat o specjalności pedagogika społeczno-opiekuńcza z pedagogiką szkolną oraz studia magisterskie o specjalności: aktywizacja i praca społeczno-opiekuńcza na Uniwersytecie Pedagogicznym?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jakie zarządzenie mówi, że ilość godzin wychowawczych na grupę w bursie/internacie wynosi od 49 do 55 i od kogo zależy? Ile godzin mogę dać w danym roku szkolnym? Zależy to od dyrektora czy organu prowadzącego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe