Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi bibliotekarzowi pracującemu w pełnym etacie należy w świadectwie pracy wpisać pracę w szczególnych warunkach /w szczególnym charakterze do 31 grudnia 2008 r.? Czy dotyczy to pracy przy tablicy?
Do 31 grudnia 2008 r. praca nauczycieli zaliczana była do pracy w szczególnym charakterze. Informacja o tym, że była to praca w szczególnym charakterze nauczyciela powinna być umieszczona w świadectwie pracy.
Jako pracę w szczególnym charakterze zalicza się pracę nauczycielską wykonywaną w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, zgodnie z art. 91b ust. 1 w zw. z art. 86 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984).
Przy ustalaniu okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze nie uwzględnia się okresów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał po dniu 14 listopada 1991 r. wynagrodzenie lub świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (art. 32 ust. 1a pkt 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r.). Przy czym okres niewykonywania pracy w rozumieniu art. 32 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy „odnosi się do okresów faktycznego niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, niezależnie od tego, czy niewykonywanie pracy spowodowane było niezdolnością do pracy czy też inną przyczyną i niezależnie od tego, czy okres, za który pracownik otrzymał wynagrodzenie, stanowi okres składkowy czy też okres nieskładkowy” (wyrok Sądu Najwyższego z 27 sierpnia 2008 r., II PK 2/08) tj. np. okres urlopu dla poratowania zdrowia.
Tak więc nauczycielowi należy umieścić taką informację w świadectwie pracy, mimo że był nauczyciele bibliotekarzem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole nauczycielka z 39 letnim stażem pracy, nigdy nie korzystała z urlopu dla poratowania zdrowia. Poinformowała pracodawcę, że zamierza skorzystać z sanatorium 3 tygodnie - leczenie uzdrowiskowe w terminie od 01.04.19r.do 21.04.19r. Czy pracodawca może udzielić tej nauczycielce urlopu na te 3 tygodnie i czy ta Pani może przejść na emeryturę z dniem 1.09.2019r. Czy urlop zdrowotny udzielony na te 3 tygodnie nie jest przeszkodą do przejścia na emeryturę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który zostaje zwolniony z pracy w celu stawienia się w sądzie, powinno wypłacić się wynagrodzenie, czy traktować to jako niepłatne oddelegowanie? Jak traktować wezwanie wystawione przez kancelarię adwokacką, a nie przez sąd (adwokat przypomina o terminie rozprawy, która została przeniesiona)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony w przedszkolu niepublicznym 12 września może rozpocząć staż? Czy musi być zatrudniony od 1.09 września żeby rozpocząć awans zawodowy na nauczyciela stażystę?
- Czy nauczyciel będący radnym, wyjeżdżając na sesje w dniu pracy, może mieć płacone podwójnie (wynagrodzenie ze szkoły i dietę radnego)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą feryjną. Nauczyciel, jako opiekun, w okresie wakacji w ramach projektu ERASMUS+ wyjeżdża na trzy tygodnie za granicę. Tam będzie otrzymywał "kieszonkowe" za opiekę nad młodzieżą. Nadmieniam, że to dyrektor kieruje nauczyciela.
Co z urlopem nauczyciela? Czy dyrektor szkoły będzie miał obowiązek udzielić nauczycielowi urlopu zaległego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe