Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi dyplomowanemu zatrudnionemu na 10/18 w szkole z mocy mianowania na czas nieokreślony, który dostanie wypowiedzenie z powodu zmian organizacyjnych w szkole, należy się 6 miesięczna odprawa?
W przedstawionej sytuacji w pierwszej kolejności trzeba ustalić czy nauczyciel jest zatrudniony poprzez mianowanie. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.- dalej Karta Nauczyciela).
Zgodnie z art. 10 ust. 5 Karty Nauczyciela stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:
1) posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
2) ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych;
3) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne w sprawie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub postępowanie dyscyplinarne;
4) nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
4a) nie był prawomocnie ukarany karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 76 ust. 1 pkt 3, w okresie 3 lat przed nawiązaniem stosunku pracy, albo karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 76 ust. 1 pkt 4;
5) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska;
6) istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.
W pytaniu wskazano, ze nauczyciel zatrudniony był w roku szkolnym 2019/2020 w wymiarze 10/18, a więc nie w pełnym wymiarze. Dlatego też jest duże prawdopodobieństwo, ze nauczyciel nie jest zatrudniony już przez mianowanie.
Jednakże jeżeli w maju 2019 r. temu nauczycielowi, w związku ze zmianami organizacyjnymi, wręczono tzw. ograniczenie etatu na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela zachował on prawa nauczyciela mianowanego w roku szkolnym 2019/2020. Wtedy należy mu wypłacić w związku ze złożonym wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy, odprawę w oparciu o art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Jeżeli nauczyciel nie zachował praw nauczyciela mianowanego przysługują mu świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. I tak, zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r..o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1969 z późn. zm.) pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy i nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w szkole publicznej można zatrudnić na umowę zlecenie nauczyciela języka angielskiego na dwa miesiące na zastępstwo za nauczyciela przebywającego na urlopie uzupełniającym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę dyscyplinarnie w trybie natychmiastowym zwolnić nauczyciela dyplomowanego u którego badanie trzeźwości wykazało wykroczenie. badanie prowadziła policja w szkole w czasie zajęć tego nauczyciela.jakie procedury powinienem wszcząć i jakie instytucje poinformować? prosze o wzór pisma zwalniajacego z podstawą prawną
- Nauczycielka urodzona 01.09.1959r. ma 35 lat pracy (minęło 01.09.2015r.). Posiada nabyte prawa do wcześniejszej emerytury. Czy z związku z tym uprawnieniem można ją zwolnić z pracy, ponieważ nie będę miała klasy I ?
- Jak zatrudniamy (na czas określony, czy na czas nieokreślony) pedagoga specjalnego, który współorganizuje naukę dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego? Dziecko ma 6 lat i za rok odchodzi z przedszkola do szkoły. Nauczyciela zatrudniam tylko do tego jednego dziecka. Nauczyciel jest stażystą. Jeżeli zatrudnię nauczyciela na rok, to czy może rozpocząć staż. Ogólnie jak wygląda zatrudnianie pedagogów specjalnych pracujących z jednym dzieckiem? Co w sytuacji, gdy dziecko odchodzi z przedszkola lub ze szkoły, a dyrektor nie ma etatu dla pedagoga specjalnego? Jak wygląda wtedy rozwiązanie umowy z nauczycielem? Niektóre placówki zatrudniają pedagoga specjalnego tylko na rok.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka została zatrudniona 1 listopada 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. na zastępstwo nieobecnej nauczycielki, potem została zatrudniona 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2022 r. na czas określony w celu odbycia stażu na kontraktowego. Czy teraz (mimo, że uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego) mogę ją zatrudnić na czas określony, tj., na czas pełnienia funkcji dyrektora czy muszę ją zgodnie z nowymi przepisami zatrudnić na czas nieokreślony? Konkurs na stanowisko dyrektora jest w tym roku.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe