Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi kontraktowemu przebywającemu na urlopie bezpłatnym od 2004 roku można zmniejszyć liczbę godzin 18/18 etatu na 15/18 etatu z powodu ograniczania etatów pozostałym nauczycielom? Gdyby nauczyciel nie przyjął zmniejszonego etatu czy można z nim rozwiązać umowę i jaka należy się odprawa ze stawki obecnej nauczyciela kontraktowego, czy ze stawki ostatnio pobieranej przez tego nauczyciela?
W pytaniu nie podano, dlaczego nauczyciel tak długo przebywa na urlopie bezpłatnym. Przyjmuję więc, że nauczyciel otrzymał ten urlop w okolicznościach określonych w art. 17 ust. 2 Karty Nauczyciela, a więc w związku z przejściem do pracy w którymś z wymienionych tam urzędów. Nauczyciel uzyskuje urlop bezpłatny na czas zajmowania tych stanowisk lub pełnienia tych funkcji. Po zakończeniu pełnienia obowiązków powinien więc wrócić do szkoły na swoje stanowisko.
Za nieobecnego nauczyciela powinno się zatrudnić innego na czas zastępstwa. I ten nauczyciel powinien zostać zwolniony z pracy z chwilą powrotu do pracy nauczyciela urlopowanego. Ograniczenie wymiaru godzin może nastąpić jedynie w przypadku, gdy dla nauczyciela faktycznie nie ma w szkole godzin, natomiast ograniczenie etatu innym nauczycielom nie może być tego powodem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel wygaszanego gimnazjum rozpocznie pracę od 1.09.2017 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w tej samej gminie / gimnazjum nie będzie „wchłonięte” przez naszą placówkę/. Jest on nauczycielem dyplomowanym z tytułem mgr geologii; dyrektor gimnazjum uznał kierunek studiów za zbliżony do nauczania geografii decyzją z dnia 01.09.2000 r. Czy nauczyciel zmieniając miejsce pracy / nowa umowa o pracę/ nadal posiada wymagane kwalifikacje do geografii?
- W szkole specjalnej dla uczniów umiarkowanych i znacznych jest zatrudniony nauczyciel dyplomowany, który ma wykształcenie wyższe do nauczania historii i kurs kwalifikacyjny z oligofrenopedagogiki. Mam wątpliwości czy ten nauczyciel ma kwalifikacje do pracy w danym typie szkoły. Nie wiem czego miała by uczyć osoba z takimi kwalifikacjami? Czy kurs kwalifikacyjny z oligofrenopedagogiki daje prawa do pracy na każdym przedmiocie i w świetlicy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który ma uprawnienia: mgr z pp edukacji wczesnoszkolnej oraz studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki oraz uprawnienia do pracy z dzieckiem autystycznym może pracować z dzieckiem, które ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność sprzężoną: autyzm, słabosłyszenie. Jest to dziecko w I klasie szkoły podstawowej. Powyższy nauczyciel o tych kwalifikacjach pracuje jako nauczyciel wspomagający. Czy ten sam nauczyciel może również prowadzić zajęcia rewalidacyjne w wymiarze dwóch godzin zgodnie z kwalifikacjami?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły, który otrzymał skierowanie na leczenie uzdrowiskowe w listopadzie 2017 r. do realizacji w lutym w 2018 r. może ubiegać się o przyznanie urlopu dla poratowania zdrowia wg. nowych zasad tj. obowiązujących od 01.01.2018 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące świadectwa pracy. Zaczynałam pracę 31 lat temu i nie otrzymałam z 2 szkół świadectw pracy (pracowałam po 1 roku w każdej - w tej samej gminie). Druga ze szkół została zlikwidowana i podobno pierwsza przejęła dokumentację. Teraz okazało się, ze ani w Urzędzie Gminy, ani w tej drugiej szkole nie ma moich akt osobowych, tylko listy płac w archiwum szkoły. Dyrektor oświadczył, że na tej podstawie nie może mi wystawić duplikatu świadectwa pracy. Czy ma rację? Ponadto w domu mam jeszcze kilka dokumentów z tamtych lat, np. umowy o pracę, zaświadczenia o zarobkach, dodatkach przyznanych, a także książeczkę ubezpieczeniową z pieczątkami szkół. Czy na tej podstawie mogę domagać się duplikatów świadectw pracy? Czy zakład pracy może odmówić wystawienia świadectwa pracy/jego duplikatu? Jak załatwić tę sprawę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe