Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel, który ma uprawnienia: mgr z pp edukacji wczesnoszkolnej oraz studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki oraz uprawnienia do pracy z dzieckiem autystycznym może pracować z dzieckiem, które ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność sprzężoną: autyzm, słabosłyszenie. Jest to dziecko w I klasie szkoły podstawowej. Powyższy nauczyciel o tych kwalifikacjach pracuje jako nauczyciel wspomagający. Czy ten sam nauczyciel może również prowadzić zajęcia rewalidacyjne w wymiarze dwóch godzin zgodnie z kwalifikacjami?
Na podstawie § 23 ust. 1 w zw. z § 15 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm.) nauczyciel posiada kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych na etapie edukacji wczesnoszkolnej z ww. dzieckiem ze względu na autyzm, natomiast nie posiada kwalifikacji do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych ze względu na problemy ze słuchem, ponieważ w tym zakresie nie posiada wykształcenia zgodnego z niepełnosprawnością ucznia zdobytego co najmniej na studiach podyplomowych. Jeśli ze względu na tę ostatnią niepełnosprawność dziecko ma np. problem z mówieniem lub komunikowaniem się, konieczne może być powierzenie części zajęć rewalidacyjnych logopedzie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jeden z moich wicedyrektorów przebywa już od 2 miesięcy na zwolnieniu lekarskim. Teraz przedłożył kolejne zwolnienie do 12 kwietnia. Może się okazać, że nie wróci do końca roku szkolnego z powodów zdrowotnych. Czy istnieje możliwość prawna powierzenia innemu nauczycielowi obowiązków wicedyrektora albo powołania innego wicedyrektora na czas nieobecności tego chorego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu z mianowania przysługuje ochrona przedemerytalna ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony z mianowania złożył podanie z prośbą o udzielenie mu urlopu bezpłatnego na cały rok szkolny 2019/2020. Przyczyną złożenia podania jest fakt, że nauczyciel w tym czasie będzie świadczył pracę (na podstawie umowy o pracę) w innej szkole. Czy mogę na taki urlop wyrazić zgodę podając taką przyczynę? Czy muszę takiego nauczyciela przyjąć po urlopie bezpłatnym?
- Nauczycielka mianowana (staż pracy 30 lat, zatrudniona na podstawie mianowania) w roku szkolnym 2015/2016 miała ograniczony wymiar zatrudnienia do 13/18 na podstawie art. 22 Karty Nauczyciela. Ograniczenie przypadało na okres wrzesień 2015-styczeń 2016. Od lutego 2016 r., w związku z długotrwałym zwolnieniem lekarskim innej nauczycielki miała w zastępstwie przydzielone godziny do pełnego pensum - 18 godzin do dnia 24 czerwca 2016 r. Od 25 czerwca 2016 r. , w związku z powrotem nauczycielki do pracy (zakończenie zwolnienia lekarskiego), ponownie powróciła do pensum 13/18. Czy okres 7 lat pracy przypadający przed udzieleniem urlopu dla poratowania zdrowia powinien być w pełnym wymiarze? Czy w związku z powyższym ograniczeniem zatrudnienia spełnia warunki do udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia w roku szkolnym 2016/2017? W organizacji pracy szkoły na rok 2016/2017 ma przydzielone 18/18 godzin.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel religii zatrudniony jest w zespole szkolno-przedszkolnym w niepełnym wymiarze czasu pracy (4/21 szkoła i 6/21 przedszkole). W związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. § 5 ust. 1 punkt 1 nauczyciele zatrudnieni w szkole mają dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych (1 z 8 dni), natomiast ww. nauczyciel ma w tym dniu 2 godziny w szkole i 3 godz. w przedszkolu. Czy w tym dniu nauczyciel religii powinien być w pracy w przedszkolu? Ile dni urlopu wypoczynkowego należy się temu nauczycielowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe