Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi, któremu w ramach nadgodzin przyznano godziny z innych stanowisk pracy w konsekwencji zwiększających jego pensum (w wyniku pensum łączonego) należy zmienić umowę o pracę? Jeżeli tak, to w jakiej formie?
Art. 42ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z poźn. zm.- dalej Karta Nauczyciela) wskazuje stanowiska nauczycielski wraz z określeniem tzw. pensum. Co do zasady w umowie o pracy jako stanowisko powinno być zawsze wskazane „nauczyciel” bez określenia pensum. Również przy wymiarze etatu nie powinno odnosić się do ilości godzin tylko wymiaru (nie np. 18/18 a 1 etat)/. Jest to szczególnie ważne w zespołach szkół składających się z kilku jednostek o różnych typach (np. szkoła i przedszkole). Wówczas dyrektor ma dowolność w zakresie tego jakie zadania przydziela nauczycielom na dany rok szkolny.
Godziny ponadwymiarowe nie maja charakteru stałego, gdyż zgodnie z art. 35 ust. 1 Karty Nauczyciela dyrektor w szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania może zobowiązać nauczyciela do realizacji godzin ponadwymiarowych zgodnie z posiadanymi przez niego kwalifikacjami do ¼ ponad obowiązkowy wymiar, a za jego zgoda do ½ ponad ten wymiar. Wynika z tego, że powinna być to sytuacja wyjątkowa, a nie zasada.
Godziny ponadwymiarowe przydziela się z reguły w drodze wręczenia zakresu czynności . Zgodę nauczyciela trzeba uzyskać w sytuacji, gdy godzin miałoby być więcej niż ¼ ponad wymiar. Nie ma potrzeby zmiany umowy o pracę tuteż aktu mianowania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka miała dwuletnią przerwę w pracy – dwa razy złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego, a wcześniej wykorzystała także urlop wypoczynkowy. Teraz wystąpiła z kolejnym wnioskiem o dalszy urlop wychowawczy na okres od 1 września 2014 r. do 31 lipca 2015 r., by wykorzystać łącznie 35 miesięcy przysługującego urlopu. Czy należy wydłużyć czas trwania tego urlopu do 31 sierpnia 2015 r., czyli do końca roku szkolnego zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Przytraczam moje pytanie: "Czy nauczycielka - logopeda, zatrudniona na niepełny wymiar - 10 godz (cytat z Umowy o pracę), która wraca z urlopu wychowawczego, musi otrzymać odpowiednią część etatu (z 25 godz.) czy też liczbę godzin, którą miała poprzednio? W czasie trwania jej urlopu liczba godzin pracy logopedy wzrosła z 20 do 25, a w umowie nie jest napisane "pół etatu", a jedynie - "zmniejszony etat - 10 godz".
Oraz Państwa Odpowiedz "Kodeks pracy:
Art. 1864. Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.
Przepis powyższy nie mówi o tych samych warunkach pracy, lecz jedynie o tym samym (lub innym zgodnym z posiadanymi kwalifikacjami) stanowisku, za nie niższym wynagrodzeniem. Nauczycielka nie musi więc wrócić do pracy na identycznych zasadach. Jeżeli ma kwalifikacje do nauczania przedmiotu, można jej przydzielić np. prowadzenie lekcji z danego przedmiotu w takim wymiarze, aby jej wynagrodzenie nie było niższe niż wynagrodzenie przysługujące jej w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem"
W związku z powyżej opisaną sytuacją:
1. Co zrobić, jeśli ta nauczycielka nie ma kwalifikacji do innych zajęć?
2. Co ma zrobić dyrektor w związku ze zmianą pensum - zwiększenie godzin z 10 do 12,5, za tę samą pensję, a także zmniejszenie pensji przy pozostawieniu 10 godzin jest pogorszeniem warunków pracy w rozumieniu KP. Co więc można zrobić, gdy ta nauczycielka wróci w czerwcu? czyli po 31 maja , gdy jeszcze możliwy jest ruch kadrowy? co zrobić by nie pogorszyć jej warunków pracy, a ona nie zgadza się na żadne porozumienie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Z jakich miesięcy należy obliczyć średnią urlopową za miesiące letnie? Rok szkolny skończył się 27 czerwca, godziny za czerwiec zostaną wykonane za cały miesiąc. Czy do średniej feryjnej należy przyjmować miesiące od września 2013 r. do czerwca 2014 r. (do miesiąca poprzedzającego rozpoczęcie urlopu), czy też od września 2013 r. do lipca 2014 r.? Czy za dni od 28 do 30 czerwca należy wyliczyć średnią urlopową?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka miała podpisaną umowę na czas określony (do 31 sierpnia 2015), gdyż zastępowała nauczyciela, który był na urlopie zdrowotnym. W czerwcu dyrektor otrzymał informację, że nauczycielka ta jest w ciąży. Czy dyrektor musi przedłużyć umowę z tą nauczycielką do porodu? Jak należy postąpić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony ponieważ nie posiadał pełnych kwalifikacji , obecnie posiada pełne kwalifikacje. Czy mogę go teraz zatrudnić na podstawie mianowania?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe