Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi przywróconemu wyrokiem sądu do pracy należy zapewnić godziny dydaktyczne jeśli nie ma pełnego etatu a jedynie 5 godz, czy wystarczy przywrócić go do pracy, płacić miesięczne uposażenie i dać mu np. tylko zastępstwa podczas nieobecności innych nauczycieli, czy opiekę nad dziećmi w świetlicy gdy istnieje taka konieczność?
Zgodnie z art. 45. § 1 Kodeksu pracy, pracodawca przywraca pracownika do pracy na poprzednich warunkach. Oznacza to, że nauczyciel powinien wrócić na to samo stanowisko, z tym samym wynagrodzeniem oraz podstawą prawną nawiązania stosunku pracy (np. jeżeli był zatrudniony przez mianowanie, to w dalszym ciągu jest mianowany).
Stanowiska pracy nauczycieli określa art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, który różnicuje wymiar obowiązkowego pensum w zależności od zajmowanego stanowiska. Jeżeli zatem nauczyciel był zatrudniony jako nauczyciel przedmiotu w szkole podstawowej lub gimnazjum (bez względu na to jakiego przedmiotu uczył), jego pensum wynosiło 18 godzin. Po przywróceniu do pracy należy przydzielić mu tyle godzin, ile miał poprzednio, niekoniecznie tego samego przedmiotu (może mieć kwalifikacje do nauczania jeszcze innych) oraz to samo wynagrodzenie. W przypadku braku godzin, wynagrodzenie pozostaje bez zmian, natomiast brakujące godziny można przydzielać jako zastępstwa. Praca w świetlicy to inne stanowisko z innym obowiązkowym pensum i połączenie tych stanowisk może nastąpić za zgodą nauczyciela (porozumienie stron).
Opisana sytuacja będzie miała miejsce tylko do czasu kolejnych ruchów kadrowych. Wówczas, z powodu braku godzin, można będzie zarówno zmienić nauczycielowi zakres obowiązków - połączyć stanowiska, zmniejszyć wymiar zatrudnienia, jak i zwolnić nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy stwierdzenie obowiązkowy wymiar godzin to to samo co pensum, czy chodzi o wymiar godzin według arkusza organizacyjnego?
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony chce zmienić pracę w ciągu roku szkolnego (znalazł pracę w innej szkole), jaki powinien być okres wypowiedzenia i czy musi być zgoda dyrektora?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel 2 maja dostał wynagrodzenie z góry za maj. W dniach 1-3 maja przebywał w szpitalu, gdzie zmarł. Za te trzy dni zostanie naliczony zasiłek, ale czy robić korektę wynagrodzenia za te dni? Wynagrodzenie zostało już wypłacone i wchodzi do masy spadkowej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mój pracownik (pomoc kuchenna w przedszkolu)otrzymał decyzję o przyznaniu renty z tytułu czasowej niezdolności do pracy od 7. lutego 2016 do 31. stycznia 2017. Na jego wniosek wypłacono odprawę emerytalną i ekwiwalent urlopowy. Czy należy wystawić mu świadectwo pracy, jeżeli potencjalnie rokuje powrót do pracy. Dodam jeszcze, że do osiągnięcia wieku emerytalnego po pozostaje tej pani 2,5 roku.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przed podjęciem pracy w szkole pracował w firmie. Zgubił lub nie posiada świadectwa pracy. Nie ma możliwości przedstawienia świadectwa pracy w celu obliczenia stażu pracy do nagrody jubileuszowej. Posiada z ZUS zaświadczenie w którym jest informacja o czasie zatrudnienia i informacja że była to praca na cały etat. Czy taki dokument może być uwzględniony podczas naliczania stażu pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe