Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mój pracownik (pomoc kuchenna w przedszkolu)otrzymał decyzję o przyznaniu renty z tytułu czasowej niezdolności do pracy od 7. lutego 2016 do 31. stycznia 2017. Na jego wniosek wypłacono odprawę emerytalną i ekwiwalent urlopowy. Czy należy wystawić mu świadectwo pracy, jeżeli potencjalnie rokuje powrót do pracy. Dodam jeszcze, że do osiągnięcia wieku emerytalnego po pozostaje tej pani 2,5 roku.
W pytaniu nie podano, czy z pracownikiem został rozwiązany stosunek pracy (tylko wówczas wystawia się świadectwo pracy), np. na wniosek pracownika w związku z przejściem na rentę.
Pracownikowi w wieku przedemerytalnym (objętego ochroną) można wypowiedzieć stosunek pracy tylko wówczas, gdy uzyskał prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (art. 40 kodeksu pracy), natomiast nie ma obowiązku zwolnienia takiego pracownika, zwłaszcza gdy nabył prawo do renty okresowej.
Na podstawie § 9 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18.03.2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy jest wypłacana w dniu ustania stosunku pracy.
Jeżeli z pracownikiem nie została rozwiązana umowa o pracę, to nie powinno się wypłacać odprawy ani ekwiwalentu urlopowego. Ekwiwalent za niewykorzystany urlop przysługuje również w chwili ustania stosunku pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W dniach od 01.12.2020 r. do 25.06.2021 r. zatrudniałam w wymiarze 11/22 psychologa. Następnie od 01.09.2021 r. osoba dostała kolejną umowę na czas określony do 31.08.2022 r. i rozpoczęła awans zawodowy. Od marca 2022 r. w ramach współpracy z NFZ będziemy mieli świadczoną pomoc psychologiczną, w związku z tym chcę rozwiązać umowę z psychologiem z końcem lutego, oczywiście z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Czy muszę konsultować to ze związkami? Czy ich decyzja jest wiążąca?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który raz lub dwa razy w roku oddaje krew, należy się wolny i płatny dzień? Czy przysługują w tym przypadku uprawnienia jak dla Honorowych Dawców Krwi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany przebywa na urlopie macierzyńskim, po nim będzie przebywał na urlopie wypoczynkowym od 25.06 do 16.10. 2019 r. Od 25 sierpnia 2019 r. mógłby ubiegać się o stanowisko specjalisty do spraw ZUS w naszej gminie (stanowisko niepedagogiczne). Czy ten nauczyciel musi wrócić po urlopie na to samo stanowisko, czy może rozwiązać umowę za porozumieniem stron i ubiegać się o ww. stanowisko specjalisty? Proszę o odpowiedź jak prawnie rozwiązać tę sytuację i jak ewentualnie rozliczyć pozostały urlop wypoczynkowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem organem prowadzącym i dyrektorem niepublicznego przedszkola. Chcę zatrudnić do pomocy np. dyrektora ds. administracji. Czy osoba na tym stanowisku musi mieć limit wynagrodzenia tak jak zwykły dyrektor? Czy zatrudniając tę osobę, ja jako dyrektor dalej mam prawo do wynagrodzenia z dotacji „rocznego limitu” dyrektora?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka klas I-III będzie od 1 września 2012 r. przebywać na zwolnieniu lekarskim w związku z przebytą w sierpniu poważną operacją. Przewiduję, że zwolnienie to będzie trwało około pół roku. Nauczycielka oświadczyła, że prawdopodobnie po zwolnieniu skorzysta z urlopu dla podratowania zdrowia. W związku z tym muszę zatrudnić nauczyciela na zastępstwo. Jaki okres pisać w umowie o pracę: czy na okres wskazany na każdym zwolnieniu, czy ogólnie na okres zastępstwa za nauczycielkę przebywającą na zwolnieniu lekarskim? Jeśli zatrudnię nauczyciela na zastępstwo, to czy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela kontraktowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe