Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi wspomagającemu pracującemu w pełnym wymiarze zajęć (20 godz.) można przydzielić godziny ponadwymiarowe specjalistyczne z terapii pedagogicznej 7/22 ? Nauczyciel posiada kwalifikacje do prowadzenia takich zajęć. Jeśli tak to z jakiego pensum miałby płacone za te godziny. A może należałoby zawrzeć drugą umowę?
Z nauczycielem zatrudnionym u danego pracodawcy nie zawiera się drugiego stosunku pracy dotyczącego pracy tego samego rodzaju, czyli pracy pedagogicznej. Natomiast można przydzielić godziny ponadwymiarowe zgodnie z kwalifikacjami, jeśli arkusz organizacji o takiej treści zatwierdzi organ prowadzący i za zgodą nauczyciela, która powinna objąć przydział godzin ponadwymiarowych ponad ¼ pensum oraz nowe stanowisko służbowe, jeśli stanowisko terapeuty pedagogicznego nie jest wymienione w akcie mianowania lub umowie o pracę – art. 14 ust. 1 pkt 1, art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., art. 29 § 4 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. oraz art. 110 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. Dla nauczyciela wylicza się tzw. pensum łączone zgodnie z art. 42 ust. 5c KN, które w tym przypadku wyniesie 20 godzin: 27 / (1 + 0,32) = 20,45 godzin zaokrąglonych w dół, czyli nauczyciel będzie miał 7 godzin ponadwymiarowych. Akt KN nie określa z jakiego pensum opłaca się godziny ponadwymiarowe, ponieważ zagadnienie to reguluje samodzielnie każdy organ prowadzący w stosownej uchwale, wydanej na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 1 w zw. z ust. 1 pkt 2 KN, czyli w regulaminie wynagradzania nauczycieli. W związku z tym należy się z nią zapoznać, aby ustalić, czy godziny ponadwymiarowe będą opłacane z pensum łączonego (20 - godzinnego), czy z pensum w ramach którego zostały przydzielone (22 - godzinnego).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam. Czy w przypadku ograniczenia liczby godzin poniżej 1/2 etatu nauczycielowi mianowanemu, można takiego nauczyciela zatrudnić na czas określony? A może należy to zrobić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Przedstawiam sytuację nauczyciela, który jest zatrudniony na dodatkowa umowę. Nauczyciel nie dostarczył dokumentu potwierdzającego uzyskanie awansu zawodowego, w związku, z czym otrzymał i podpisał dwie umowy na czas określony w latach 2012/2013 oraz 2013/2014, w których zatrudniono go jako nauczyciela kontraktowego. Nauczyciel wyraził skruchę oraz przyznał, iż jest winny zastałej sytuacji, ale pyta czy jest możliwość uzyskania środków z tytułu wyższego stopnia zawodowego za lata 2012/2013 oraz 2013/2014?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może udzielić zapomogi zdrowotnej/losowej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych pracownikowi obsługi, który przebywa na urlopie bezpłatnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona na umowę o pracę do 31 sierpnia 2013 r. 21marca br. urodziła dziecko i do 8 sierpnia przebywa na urlopie macierzyńskim. Złożyła wniosek o urlop rodzicielski. Czy pracodawca powinien udzielić jej urlopu? W jakim wymiarze? Nie wykorzystała jeszcze urlopu wypoczynkowego.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W gimnazjum jest redukcja etatów,organ prowadzący proponuje godziny w innych podległych mu szkołach. Czy członek zarządu ZNP i radny powiatowy ma pierwszeństwo do takiej propozycji ze względu ochronę prawną. Nauczyciel w-f dostał propozycję 21 godzin w szkole podstawowej, a drugi nauczyciel w-f (członek zarządu ZNP i radny) dostał propozycję 1 godziny w Gimnazjum. Czy jest to zgodne z prawem. Czy chroni go prawo. Zaznaczam, że nauczyciel, który dostał propozycję 21 godzin może też odejść na świadczenia kompensacyjne, a drugiemu do tych świadczeń brakuje 2 lata.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe