Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam. Czy w przypadku ograniczenia liczby godzin poniżej 1/2 etatu nauczycielowi mianowanemu, można takiego nauczyciela zatrudnić na czas określony? A może należy to zrobić?
W pytaniu nie podano, czy nauczyciel wcześniej miał cały etat, czy nie.
Ograniczyć wymiar godzin nauczycielowi mianowanemu można jedynie do 1/2 etatu (art. 22 ust. 2 karty nauczyciela).
Jeżeli ograniczamy nauczycielowi godziny poniżej 1/2 etatu, wówczas należy rozwiązać stosunek pracy nawiązany poprzez mianowanie i zawrzeć nowy - umowa o pracę, przy czym nie ma to wpływu na rodzaj umowy. Co do zasady zawiera się umowę o pracę na czas nieokreślony. W wyjątkowych sytuacjach - jeżeli mamy godziny tylko na jeden rok szkolny albo potrzebujemy nauczyciela na zastępstwo - można zatrudnić na czas określony.
Karta Nauczyciela::
art. 10 ust. 6. W przypadku braku warunków do zatrudnienia nauczyciela, o których mowa w ust. 5 pkt 6, stosunek pracy z nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze, z zastrzeżeniem ust. 7.
7. W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel kontraktowy dnia 1.09.2009 stracił pracę. Umowa z nauczycielem nie została przedłużona. Nauczyciel odwołał się do sądu pracy, cały rok szkolny 2009/2010 toczyła się sprawa w sądzie. Nauczyciel w tym czasie nie świadczył pracy, ponadto nauczyciel ten w tym czasie nie wyrażał chęci świadczenia pracy ani ustnie ani na piśmie. W tym czasie nauczyciel pobierał świadczenia z urzędu pracy. Obecnie nauczyciel domaga się w sądzie pracy wynagrodzenia za rok szkolny 2009/2010; a więc za czas kiedy fizycznie nie pracował. Co w tym zakresie stanowi prawo?
- Czy jest zgodne z prawem zatrudnienie w jednej placówce córki na stanowisku głównej księgowej, a matki na stanowisku starszej księgowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel uczący w klasach I–III w szkole podstawowej ogólnodostępnej na podstawie przedstawionych poniżej ukończonych studiów posiada kwalifikacje do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych?
A co jeśli nauczyciel posiada wymagane kwalifikacje czy prowadzi ten rodzaj zajęć specjalistycznych u uczniami tylko w zakresie pierwszego etapu edukacyjnego ?
Kwalifikacje nauczyciela:
Dyplom ukończenia studiów magisterskich – Zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z terapią pedagogiczną (2001 r.) (brak suplementu; na podstawie indeksu – 20 godz. – Terapii pedagogicznej);
Ukończone Studia Podyplomowe: Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika – 2003 r.).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 1.08.2019 r. zatrudniliśmy osobę na stanowisku pomocy administracyjnej na czas nieokreślony, w wymiarze 1/2 etatu (4 godziny dziennie). Od 1.01.2020 r. do 30.04.2020 r. osoba ta, za porozumieniem stron, ma zwiększony wymiar czasu pracy do 3/4 etatu (6 godzin dziennie). Proszę o pomoc w kwestii wymiaru urlopu tzn.: w jakim wymiarze udzielić niewykorzystanego urlopu za rok 2019?
Rok 2019 to 4 godziny dziennie.
Rok 2020 to 6 godzin dziennie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik zatrudniony na 1/4 etatu -pomoc administracyjna na czas określony do 31.08( praca w zależności od naboru) chce skorzystać z możliwości refundacji na okulary korekcyjne. W zapisie regulaminu jest ,że każdy pracownik administracji może wystąpić o refundację (oczywiście po spełnieniu warunków).Jak w związku z powyższym potraktować prośbę pracownika.Czy można dokonać refundacji bez zapewnienia ,że wg naboru an nowy rok szkolny etat będzie przysługiwał szkole? Czy wstrzymać się można z decyzją do nowego roku szkolnego? Proszę o wyjaśnienie i ew podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe