Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi zatrudnionemu od 01.09.2014 r. do 31.12.2014 r. przysługuje trzynastka?
Ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej określa warunki nabycia prawa do tzw. "13 - tki".
Zasadą jest, że pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Zgodnie z art. 2 ust. 2 pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. Dalej przepisy określają przypadki, w których przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane. Wśród nich znajduje się sytuacja nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej). W różnych szkołach różnie jest to interpretowane, co doprowadziło do dwóch stanowisk: pierwsze, mówiące o tym, że zatrudnienie zgodnie z organizacją pracy szkoły to zatrudnienie od 1 września (takie jest też stanowisko MEN) i drugie, zgodnie z którym zatrudnienie zgodne z organizacją pracy szkoły może nastąpić w każdym czasie, zgodnie z potrzebami szkoły i nie jest tożsame z organizacją roku szkolnego (to drugie mimo wszystko wydaje się słuszniejsze).
Nauczyciel opisany w pytaniu został zatrudniony 1 września, więc nabył prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2014 rok zarówno według jednego, jak i drugiego stanowiska.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel co rok musi składać zaświadczenie o niekaralności, jeśli ma umowę na czas określony do 31 sierpnia danego roku i od września znów będzie zatrudniony? A co jeśli do końca czerwca danego roku? Jeśli będzie zatrudniony w kilku szkołach, to może je kserować, czy do każdej szkoły osobno składać wniosek w sądzie? Czy nauczyciel zatrudniany na zastępstwo też musi mieć zaświadczenie o niekaralności?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka mianowana (staż pracy 30 lat, zatrudniona na podstawie mianowania) w roku szkolnym 2015/2016 miała ograniczony wymiar zatrudnienia do 13/18 na podstawie art. 22 Karty Nauczyciela. Ograniczenie przypadało na okres wrzesień 2015-styczeń 2016. Od lutego 2016 r., w związku z długotrwałym zwolnieniem lekarskim innej nauczycielki miała w zastępstwie przydzielone godziny do pełnego pensum - 18 godzin do dnia 24 czerwca 2016 r. Od 25 czerwca 2016 r. , w związku z powrotem nauczycielki do pracy (zakończenie zwolnienia lekarskiego), ponownie powróciła do pensum 13/18. Czy okres 7 lat pracy przypadający przed udzieleniem urlopu dla poratowania zdrowia powinien być w pełnym wymiarze? Czy w związku z powyższym ograniczeniem zatrudnienia spełnia warunki do udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia w roku szkolnym 2016/2017? W organizacji pracy szkoły na rok 2016/2017 ma przydzielone 18/18 godzin.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym zapytać o sprawę ekspertyz wystawionych na zepsuty sprzęt (drobny) AGD i RTV potrzebnych do inwentaryzacji. Np. zepsuł się czajnik elektryczny, odkurzacz czy radiomagnetofon. Czy i na jakiej podstawie osoba kontrolująca może żądać ekspertyzy technicznej oraz czy na tak drobny sprzęt taka ekspertyza jest konieczna? Wartość takich poszczególnych sprzętów nie przekracza kwoty 500 zł. Dziękuję za odpowiedź w naszej sprawie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w stanie nieczynnym (od 01.09.2013 r.) wystąpił o dokonanie oceny pracy. Czy dyrektor może dokonać oceny pracy nauczyciela, który nie świadczy pracy? Nadmienię, że nauczyciel był oceniony 13.12.2012 r. (minął dokładnie rok i składa wniosek). Proszę - jeśli to możliwe o sformułowanie dokumentu odpowiadającego na wniosek nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na 9/18 etatu od 01.02.2012 r. otrzymał dodatkowo 6 godzin (co dało w sumie 15/18 etatu) za nauczycielkę przebywającą na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, która obecnie jest w ciąży (termin porodu przypada na lipiec 2012 r.). Czy przydzielone godziny przysługują tylko na okres roku szkolnego i na czas wakacji wracamy do 9/18 etatu (i za tyle jej płacimy), czy w czasie wakacji płacimy za 15/18 etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe