Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony na 9/18 etatu od 01.02.2012 r. otrzymał dodatkowo 6 godzin (co dało w sumie 15/18 etatu) za nauczycielkę przebywającą na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, która obecnie jest w ciąży (termin porodu przypada na lipiec 2012 r.). Czy przydzielone godziny przysługują tylko na okres roku szkolnego i na czas wakacji wracamy do 9/18 etatu (i za tyle jej płacimy), czy w czasie wakacji płacimy za 15/18 etatu?
Godziny przydzielone są nauczycielce w zastępstwie, w trakcie roku szkolnego, a zatem do końca zajęć dydaktycznych. Nie ma logicznego uzasadnienia dla przydzielania tych godzin na okres wakacyjny. Za czas wakacji nauczycielka otrzyma wynagrodzenie stanowiące średnią za okres od września do czerwca, zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli.
Przepisy nie regulują kwestii przyznawania pojedynczych godzin w zastępstwie już zatrudnionym nauczycielom, jednak można podeprzeć się tu zapisami Karty Nauczyciela dotyczącymi zatrudnienia nauczycieli na czas określony w trakcie roku szkolnego.
art. 10 ust. 7. W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.
W przypadku nauczycieli zatrudnianych 1 września na okres roku szkolnego - umowa do 31 sierpnia (obejmuje urlop).
W przypadku nauczycieli zatrudnianych w trakcie roku szkolnego - do końca zajęć dydaktycznych + ekwiwalent za urlop.
(art. 64 ust. 5 i art. 66 ust. 2 KN)
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi, który ma u nas drugą umowę należy wypłacić wysługę? Zaznaczam, że nasza szkoła nie jest jego podstawowym miejscem pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wychowania przedszkolnego pracujący w przedszkolu jest zatrudniony na 12,5/25 etatu (dokładnie pół etatu). Pracuje trzy dni w tygodniu (w poniedziałek 3,5 godz.; w środę 4,5 godz.; w piątek 4,5 godz.). Nauczyciel ma rozliczany urlop w godzinach. Jeżeli nauczyciel idzie na urlop w dzień, w który powinien być w pracy, ile odpisuję mu godzin urlopu? Czy taka sama ilość urlopu będzie w poniedziałek i w środę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak obliczyć pensum nauczyciela z orzeczeniem o niepełnosprawności? Od 1 września 2023 r. będzie realizował 1/25 godzinę w oddziale klasy "0" i 5/18, razem 6/19.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak prawidłowo naliczyć i udzielić urlopu nauczycielowi przedszkola zatrudnionemu na umowę o pracę od 01.09.2020 do 31.08.2021 w wymiarze 3/24 (pracuje 2 dni w tygodniu)? Ile godzin mam ściągnąć z dnia urlopu, skoro nauczyciel ma oprócz godzin dydaktycznych być w przedszkolu (norma dobowa wyszła mi 2,5 h dziennie – tyle mam ściągnąć czy więcej?).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W roku 2010 powołano z dniem 1 września szkołę specjalną. Organ prowadzący powiadomił nauczycieli, że przez 2 lata będzie istniał w zatrudnianiu nauczycieli tzw. okres przejściowy, czyli wszyscy nauczyciele będą zatrudnieni na czas określony. Nauczyciel był zatrudniony w roku szkolnym 2010/11 i 2011/12 na czas określony. Nauczyciele przed podpisaniem tych umów poinformowani zostali na radzie pedagogicznej o specyficznej formie zatrudniania. Po 2 latach pracy z tym nauczycielem nie przedłużono, podpisano umowy na czas nieokreślony. Jakie sankcje prawne mogą być wystosowane w stosunku do dyrektora (organu prowadzącego)
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe