Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W orzeczeniu z dnia 14 lipca 1999 r., sygn. akt I PKN 156/99 (OSNAPiUS 2000/19 poz. 714) Sąd Najwyższy stwierdził, że nauczycielowi przeniesionemu w stan nieczynny...

PORADA PRAWNA

09 czerwca 2011 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Czy nauczycielowi zatrudnionemu wcześniej na zasadzie mianowania (27 lat pracy), a przeniesionemu w stan nieczynny na podstawie art.20. przysługuje prawo do skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia ?

W orzeczeniu z dnia 14 lipca 1999 r., sygn. akt I PKN 156/99 (OSNAPiUS 2000/19 poz. 714) Sąd Najwyższy stwierdził, że nauczycielowi przeniesionemu w stan nieczynny przysługuje urlop dla poratowania zdrowia na okres nie dłuższy niż do czasu wygaśnięcia stosunku pracy.


W uzasadnieniu czytamy:
"przeniesienie w stan nieczynny stanowi jedną z form zmiany stosunku pracy nauczyciela mianowanego. (...)
Zgodnie z art. 20 ust. 6 Karty Nauczyciela, nauczyciel, pomimo zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, zachowuje w stanie nieczynnym prawo do wynagrodzenia zasadniczego oraz innych świadczeń pracowniczych. Tym „innym świadczeniem pracowniczym” może być także urlop dla poratowania zdrowia".

 

Karta Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.)

Art. 73.
1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.

3. Do okresu siedmioletniej pracy w szkole, o którym mowa w ust. 1, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.

4. Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.

Zatem warunkiem otrzymania urlopu przez nauczyciela jest spełnienie jednocześnie wymogów (m. in.):

  1. praca w pełnym wymiarze godzin,

  2. zatrudnienie na czas nieokreślony,

  3. okres siedmioletniej pracy w szkole bezpośrednio przed udzieleniem urlopu,

  4. brak uprawnień emerytalnych.

Oznacza to, że nauczyciel może otrzymać urlop, jeśli pracuje w pełnym wymiarze zajęć i są spełnione wszystkie warunki artykułu 73 KN.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT