Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy od września 2019 r uległo zwiększeniu wynagrodzenie dyrektora przedszkola niepublicznego? Do jakiej kwoty można pokryć to wynagrodzenie z dotacji oświatowej?
O wysokości wynagrodzenia dyrektora przedszkola niepublicznego decyduje organ prowadzący, a nie ustawodawca; jeśli więc organ prowadzący nie wydał żadnej decyzji, to nie nastąpiła zmiana w tym zakresie (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.). Podwyżka minimalnego wygrodzenia nauczycieli samorządowych jednostek oświatowych, wynikająca z załącznika do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 416 ze zm.) nie wpływa na wysokość wynagrodzenia dyrektora niepublicznej placówki, finansowanego z dotacji samorządowej. Na podstawie art. 35 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, Dz.U. z 2017 r., poz. 2203 ze zm. wynagrodzenie dyrektora niepublicznej placówki pokrywane z dotacji nie może przekroczyć miesięcznie 150% średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego, o którym mowa w art. 30 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.; z kolei średnie wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego wynosi 184% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. W okresie od 1 września 2019 r. nie uległa żadnym zmianom kwota bazowa dla nauczycieli ustalona w art. 9 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 2019 z dnia 16 stycznia 2019 r. (Dz.U. z 2019 r., poz. 198) w kwocie 3 045,21 zł. Maksymalna kwota dotacji wydatkowana miesięcznie na wynagrodzenie dyrektora niepublicznej placówki wynosi 8 404,78 zł brutto (150% * 184% * 3 045,21 zł), a jeśli organ przyzna je dyrektorowi w wyższej wysokości, ponad tę kwotę musi je sfinansować z innych środków na działalność placówki (art. 10 ust. 1 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy Rada Pedagogiczna opiniuje przyznane nagrody dyrektora z okazji DEN? Czy musi być do tego uchwała?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Matka poinformowała, że córka ma padaczkę, ale nie chce przedstawić zaświadczenia lekarskiego.Co mogę zrobić jako dyrektor ? Muszę zapewnić dziecku szczególną uwagę, a nawet opracować stosowne procedury postępowania w sytuacji pojawienia sie ataku. Informacje o formie napadów mam tylko od matki. Czy mogę jakoś zmusić matkę do przekazania informacji medycznej (choćby zaświadczenia lekarskiego), czy muszę opierać się tylko na informacji ustnej od rodzica ?
Znalazłam na tym portalu podobny problem i odpowiedź brzmiała: "Szkoła nie ma prawa upominać się o dokumentację lekarską. Rodzic poinformował szkołę o chorobie dziecka w zakresie, który uznał za wystarczający. Szkoła ma obowiązek ściśle współpracować z rodzicem dziecka i udzielać właściwej pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Należy także uzyskać informację od rodzica, czy są przeciwwskazania dotyczące uczestniczenia dziecka w zajęciach (np. komputerowych, wf itp.). jeśli tak - wówczas niezbędne jest zwolnienie lekarskie." Czy naprawdę mogę opierać się na informacji ustnej rodzica ???
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Rodzic ucznia klasy V szkoły podstawowej chce być na lekcji języka angielskiego. Czy rodzice pozostałych uczniów muszą wyrazić na to zgodę?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o interpretację przepisu, regulującego możliwość przyznania godzin dyrektorskich w ramowym planie nauczania dla klas IV - VIII.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o radę w kwestii realizacji w bieżącym roku szkolnym godzin wynikających z art. 42 KN. Jestem dyrektorem szkoły. W październiku poprosiłam nauczycieli o wypełnienie zestawienia tabelarycznego prezentującego tygodniowo czas poświęcony na realizacje zadań zawodowych. Chciałam mieć orientację, czy ktoś nie jest zbytnio obciążony praca, czy komuś można zlecić dodatkowe zadania. Sprawa została zgłoszona do Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ ,,Solidarność", która skierowała to do KO. Teraz ja muszę wyjaśnić sytuację. W jaki sposób dyrektor może/ musi nadzorować realizację art. 42 KN? Czy moje działanie naruszyło prawo oświatowe?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe