Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy osoba przebywająca na urlopie wychowawczym ma prawo do wynagrodzenia? Jakie świadczenia powinna pobierać?
Urlop wychowawczy jest urlopem niepłatnym. Z tytułu korzystania z takiego urlopu pracownik może ubiegać się o tzw. dodatek wychowawczy. Przysługuje on na podstawie art. 10 ustawy z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych osobom uprawnionym do zasiłku rodzinnego, spełniającym ustawowe kryteria dochodowe.
Pracownik przebywający na urlopie wychowawczym może podjąć dodatkową pracę u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (art. 1862 § 1 kodeksu pracy). Ponadto pracownik taki ma prawo do świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wyjaśnienie w sprawie: Nauczyciel zatrudniony od 2012 roku w szkole, rozpoczął w roku 2016 staż na nauczyciela mianowanego (w maju kończy realizację pełnego stażu). W październiku 2018 roku otrzymał tytuł naukowy doktora oraz posiada pięcioletni okres pracy w szkole wyższej. Nauczyciel zwrócił się do organu prowadzącego o nadanie kolejnego stopnia awansu. Czy na podstawie art. 124 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych istnieje możliwość nadania kolejnego stopnia awansu.
- Nauczycielka urodziła w dniu 18.11.2013 dziecko. W 2013 roku przed narodzinami dziecka wykorzystała w całości urlop w czasie ferii zimowych. Placówka jest jednostką feryjną. Od 18.11.2013 do 16.11.2014 przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Od 17.11.2014 przebywa na urlopie wypoczynkowym. Jaka ilość urlopu wypoczynkowego przysługuje za rok 2013 i 2014? W jakim dniu powinna rozpocząć pracę w szkole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kto powinien najpierw wystąpić z wnioskiem o przeniesienie nauczyciela z urzędu. Czy najpierw występuje z wnioskiem dyrektor szkoły do której ma być przeniesiony do dyrektora szkoły w której jest zatrudniony czy dyrektor w której nauczyciel jest zatrudniony do dyrektora szkoły do której ma być przeniesiony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik, nauczyciel poradni psychologiczno-pedagogicznej, jest wezwany przez sąd w charakterze świadka do innego miasta. Sprawa nie jest związana z jego pracą i zatrudnieniem. Nauczyciel dostarczył wezwanie dyrektorowi poradni. Czy nauczycielowi przysługuje płatne zwolnienie od pracy? Jakie czynności powinien wykonać pracodawca? Jeżeli nie przysługuje, to jakie czynności powinien wykonać nauczyciel z tytułu utraty wynagrodzenia za ten dzień? Kto dokonuje zwrotu kosztów podróży i na jakiej zasadzie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik administracji złożył wniosek o urlop wychowawczy. 1. W ciągu jakiego okresu pracodawca musi udzielić takiego urlopu? 2. Czy w czasie urlopu wychowawczego pracownik może pracować w innej instytucji w wymiarze do ½ etatu? 3. Jakie są procedury ewentualnego powrotu pracownika do pracy? Ile wcześniej pracownik musi złożyć pracodawcy informację o powrocie do pracy? 4. Jaką najlepiej zawrzeć umowę o pracę z pracownikiem, który będzie go zastępował czy to będzie umowa o pracę na zastępstwo czy na czas określony. Jaki wpisać zapis ad. okresu zatrudnienia na umowie, czy to ma być np. do czasu powrotu Joanny Kowalskiej z urlopu wychowawczego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe