Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka urodziła w dniu 18.11.2013 dziecko. W 2013 roku przed narodzinami dziecka wykorzystała w całości urlop w czasie ferii zimowych. Placówka jest jednostką feryjną. Od 18.11.2013 do 16.11.2014 przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Od 17.11.2014 przebywa na urlopie wypoczynkowym. Jaka ilość urlopu wypoczynkowego przysługuje za rok 2013 i 2014? W jakim dniu powinna rozpocząć pracę w szkole?
Za niewykorzystany urlop wypoczynkowy z powodu m.in. choroby czy urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego nauczycielowi przysługuje urlop uzupełniający w wymiarze do 8 tygodni.
W pytaniu nie podano, czy nauczycielka wykorzystała urlop w 2013 roku w trakcie wakacji, a jeżeli nie, to z jakiego powodu. Jeżeli wykorzystała tylko 2 tygodnie ferii, a w trakcie wakacji przebywała na zwolnieniu lekarskim, to za 2013 rok przysługuje jej 6 tygodni urlopu uzupełniającego: 8 tyg. pula urlopu uzupełniającego - 2 tyg. urlopu wykorzystanego w czasie ferii = 6 tyg. należnego urlopu uzupełniającego.
Jeżeli w czasie wakacji wykorzystała jakąś część urlopu, to należy ten okres dodać do 2 tygodni ferii i odjąć od puli 8 tygodni.
Za 2014 rok przysługuje pełne 8 tygodni urlopu uzupełniającego.
Zakładając, że nauczycielce przysługuje urlop uzupełniający za 2013 r. w wymiarze 6 tygodni a za 2014 r. - 8 tygodni, nauczycielka powinna wrocić do pracy 23.02.2015 r. Pozostaje jeszcze kwestia ferii zimowych w 2015 roku. W zależności od tego, w jakim terminie w Państwa województwie w przyszłym roku zaplanowane zostały ferie, urlop uzupełniający pokryłby się z urlopem wypoczynkowym należnym za 2015 rok (1 tydzień lub 2). W takim przypadku urlopu uzupełniającego należy udzielić w częściach z przerwą na ferie zimowe, ponieważ z dniem 1 stycznia nauczycielka nabędzie prawo do nowego urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od kiedy do kiedy zatrudnić nauczyciela na 4/18 etatu?
1. od 01.09.2020 r. do 31.08.2021 r.
2. od 07.09.2020 r. do 25.06.2021 r.
Nauczyciel pracuje na pełnym etacie w innej szkole.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel podjął studia zaoczne, są one ujęte w planie doskonalenia. Zajęcia trwają trzy dni i przez wszystkie dni nauczyciel dojeżdża na uczelnię. Uważam, że mogę mu finansować koszty dojazdu w piątek i powrotu w niedzielę oraz dofinansowanie do kosztów opłat za semestr. Nie kierowałam nauczyciela tylko wyraziłam zgodę i ujęłam jego dokształcanie w planie. nauczyciel chce zwrotu wszystkich kosztów dojazdu i delegacji. Jak regulują to przepisy.
- Świadectwo pracy z 2000 roku. Nauczyciel zwrócił się z prośbą o wydanie duplikatu świadectwa pracy za okres trzech miesięcy 2000 roku. Świadectwo sporządzone zostało wówczas na druku samokopiującym, z których jeden miał napisane wzdłuż marginesu oryginał, drugi - kopia. Od tamtej pory szkoła zmieniła nazwę (nadano jej imię i "rozszerzono" o oddziały integracyjne) i dyrektora. Jak w takiej sytuacji sporządzić pracownikowi duplikat (druku samokopiującego)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dopuszczalne jest zawarcie z nauczycielem umowy wynikającej z zastępstwa za nieobecnego nauczyciela zgodnie z art. 10 pkt 7 KN? Czy w treści umowy podaje się przyczyny uzasadniające zawarcie umowy (informacja, o której mowa w art. 29 § 1 1 Kodeksu pracy, o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie umowy o pracę na czas określony? Jeżeli nie, to w sytuacji zawarcia umowy na czas określony ma zastosowanie art. 251 1 § 1 KP (limit umów)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile umów na czas określony można zawierać z nauczycielem niepublicznej szkoły podstawowej? Nadmieniam, iż każdego roku nauczyciel ma inny wymiar godzin.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe