Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy osobie zatrudnionej na stanowisku pomocy nauczyciela w szkole specjalnej przysługuje dodatek 20% za trudną pracę jak nauczycielom pracującym z uczniami niepełnosprawnymi?
Na podstawie art. 34 ust. 1 KN w zw. z § 8 pkt 8 rozporządzenia MENiS z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, Dz. U. z 2014 r., poz. 416 z późn. zm. dodatek za trudne warunki pracy przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w szkole specjalnej. Pomoc nauczyciela jest zatrudniana jako pracownik niepedagogiczny, do którego nie mają zastosowania powyższe przepisy, a więc ustawodawca nie przyznał prawa do takiego dodatku, skoro takiego składnika wynagrodzenia nie wymienia również ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, Dz. U. z 2016 r., poz. 902. Ewentualne prawo do dodatku mogłoby natomiast zostać przewidziane dla pomocy nauczyciela w regulaminie wynagradzania lub w umowie o pracę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak może sobie poradzić dyrektor szkoły w przypadku, gdy jeden z nauczycieli cały czas oskarża go o działalność na niekorzyść szkoły (w jego mniemaniu), na Radach Pedagogicznych kpi z niego na forum wszystkich nauczycieli, obraża, wygłasza obraźliwe komentarze wprost o dyrektorze, oczernia go, odmawia udziału w szkoleniowych radach pedagogicznych (bo jest ponad to i nie musi się szkolić), odmawia stosowania się do poleceń dyrektora jako bzdurnych i absurdalnych, co więcej próbuje manipulować rodzicami dla swoich celów? Wszelkie prośby, ustne upomnienia, pisemne również, spełzły na niczym. Jakie kroki należy podjąć? Czy powinien podjąć kroki dyscyplinarne z KP, czy też wszcząć procedurę dyscyplinarną? W jakim trybie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą feryjną. Nauczyciel był zatrudniony w naszej szkole na podstawie Karty Nauczyciela w okresach:
od 2.09.2002 r. do 30.04.2012 r. (w tym urlop bezpłatny od 1.02.2007 r. do 31.08.2011 r., od 11.04.2012 r. do 27.04.2012 r. i 30.04.2012 r.);
od 23.03.2020 r. do 26.06.2020 r. w wymiarze 3/18;
oraz umowa – od 1.09.2020 r. do 31.08.2021 r. w wymiarze 17,5/18.
Dnia 4.01.2021 r. (poniedziałek) w czasie ferii szkolnych nauczyciel złożył wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 14 dniowego okresu wypowiedzenia. Jaki jest okres wypowiedzenia dla ww. nauczyciela, którego dnia kończy się umowa z nauczycielem? Jak wyliczyć urlop nauczycielowi? roszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak naliczyć odpis na ZFŚS na emerytowanego nauczyciela, którego ponownie zatrudniliśmy w naszej szkole? Czy uwzględnić go podwójnie: jako naszego emeryta oraz jako pracownika? Czy powinnam naliczyć odpis w wysokości 5% pobieranej przez niego emerytury - zgodnie z art.53 ust.2 KN, a dodatkowo wliczyć go do planowanej na 2016 r. (a na koniec 2015 roku - do przeciętnej) liczby zatrudnionych nauczycieli w przeliczeniu na pełny wymiar zajęć i dokonać odpisu zgodnie z art.53 ust.1 KN? A jak postąpić w przypadku ponownego zatrudnienia pracownika obsługi, który przeszedł na emeryturę? Czy mogę wliczyć go do liczby zatrudnionych pracowników, na których nalicza się odpis i dodatkowo wliczyć go do liczby emerytów, na których dokonuję zwiększonego odpisu w wysokości 6,25% podstawy?
- Podstawa prawna do rozwiązania umowy za porozumieniem stron, czy wypisujemy świadectwo pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy trzymiesięczny okres wypowiedzenia naliczany jest od dnia odwołania czy rezygnacji?
Zastępca dyrektora w styczniu br. złożył rezygnację z pełnionej funkcji z dniem 31 sierpnia. Czy dyrektor szkoły powinien wręczyć odwołanie ze stanowiska do 31 maja br. (zachowanie trzymiesięcznego okresu)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe