Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak może sobie poradzić dyrektor szkoły w przypadku, gdy jeden z nauczycieli cały czas oskarża go o działalność na niekorzyść szkoły (w jego mniemaniu), na Radach Pedagogicznych kpi z niego na forum wszystkich nauczycieli, obraża, wygłasza obraźliwe komentarze wprost o dyrektorze, oczernia go, odmawia udziału w szkoleniowych radach pedagogicznych (bo jest ponad to i nie musi się szkolić), odmawia stosowania się do poleceń dyrektora jako bzdurnych i absurdalnych, co więcej próbuje manipulować rodzicami dla swoich celów? Wszelkie prośby, ustne upomnienia, pisemne również, spełzły na niczym. Jakie kroki należy podjąć? Czy powinien podjąć kroki dyscyplinarne z KP, czy też wszcząć procedurę dyscyplinarną? W jakim trybie?
W zależności od rodzaju nieprawidłowości, w stosunku do nauczycieli stosuje się kary porządkowe z kodeksu pracy lub postępowanie dyscyplinarne (art. 75 Karty Nauczyciela).
Karę porządkową (upomnienia, nagany) z kodeksu pracy można zastosować za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy można również stosować karę pieniężną.
Postępowanie dyscyplinarne wszczyna się za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, o których mowa w art. 6 KN:
1) rzetelne realizowanie zadań związanych z powierzonym stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę;
2) wspieranie każdego ucznia w jego rozwoju;
3) dążenie do pełni własnego rozwoju osobowego;
4) kształcenie i wychowywanie młodzieży w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka;
5) dbanie o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów.
Za odmowę udziału w radach szkoleniowych i innych poleceń dyrektora można zastosować karę porządkową z kodeksu pracy - jest to nieprzestrzeganie ustalonej organizacji pracy, natomiast zachowanie nauczyciela polegające na publicznym obrażaniu i oczernianiu dyrektora uchybia godności zawodu nauczyciela.
Zgodnie z art. 77 ust. 1 Karty Nauczyciela, w sprawach dyscyplinarnych nauczycieli w pierwszej instancji orzeka komisja dyscyplinarna przy wojewodzie właściwa dla nauczycieli wszystkich szkół funkcjonujących na terenie województwa.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Moje pensum jako dyrektora szkoły wynosi 6 godzin dydaktycznych. W jakim wymiarze organ prowadzący może przydzielić mi godziny ponadwymiarowe?
- Czy nauczycielowi pracującemu w pełnym wymiarze czasu pracy przysługuje 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem do 14 roku życia jeżeli współmałżonek jest rolnikiem i płaci składki KRUS? Jaka jest podstawa prawna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel prowadzi nauczanie indywidualne. Czy należy się nauczycielowi wynagrodzenie za te godziny, jeżeli w tym czasie przebywa na wycieczce z inną klasą?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem magistrem edukacji wczesnoszkolnej. Ukończyłam kurs kwalifikacyjny z zakresu oliogofrenopedagogiki i kurs kwalifikacyjny z zarządzania oświatą. Od czterech lat jestem wicedyrektorem w zespole szkół. Czy z takimi kwalifikacjami mogę ubiegać się o stanowisko dyrektora w zespole szkół (szkoła podstawowa i gimnazjum).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pensum pracującego w oddziałach gimnazjalnych nauczyciela wynosi 2/18. Został powołany do pracy w zespole ds przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego na 3 dni. Czy w związku z ograniczonym pensum i pracą tylko jeden dzień w tygodniu może odmówić pracy w zespole? Czy należą mu się nadgodziny, czy może czas pracy w zespołach egzaminacyjnych powinien byc proporcjonalny do pensum i 40 godzinnego tygodniowego czasu pracy? Proszę o podstawy prawne.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe