Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy Państwo wiecie jaka musi być minimalna liczba uczniów w klasie, aby nie łączyć klas? Co zrobić kiedy sale lekcyjne są małe?
Przepisy prawa oświatowego nie regulują szczegółów, o których mowa w pytaniu. Natomiast Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych (załącznik nr 2 do rozporządzenia) dopuszcza organizację nauczania w klasach łączonych, w tym połączenie zajęć prowadzonych w oddziale przedszkolnym dla dzieci 6-letnich i zajęć prowadzonych w klasie I w szkołach działających w szczególnie trudnych warunkach. Zgodnie z postanowieniami ustawy o systemie oświaty organ prowadzący szkołę, tj. właściwa jednostka samorządu terytorialnego, zapewnia środki budżetowe na realizację zadań edukacyjnych określonych ramowymi planami nauczania dla poszczególnych typów szkół. Należy tu wyjaśnić, iż prawo oświatowe nie określa liczebności klas łączonych, lecz wskazuje jedynie na uwarunkowania, w których dopuszcza się ich tworzenie. Oznacza to, że klasy łączy się na zasadach ustalonych z organem prowadzącym.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych (załącznik nr 2 do rozporządzenia) ze zm., w szczególności § 5.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy szkoła podstawowa publiczna ale nie samorządowa tylko prowadzona przez osobę fizyczną musi zastosować się od maja do przepisów RODO? Jeżeli tak to czy na państwa stronie będzie coś o wdrażaniu tych przepisów?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor w siatce godzin na nowy rok szkolny przydzielił nauczycielowi w kl. VII w etacie 1 godzinę z puli godzin dyrektorskich na zajęcia rozwijające kreatywność. Czy ocena z tych zajęć powinna być wliczana do średniej ocen a przedmiot i ocena umieszczana na świadectwie szkolnym? A jeżeli tak czy powinna się znaleźć wśród zajęć obowiązkowych, dodatkowych czy innych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W związku z tym, iż ma być jeden statut, to który artykuł znajduje zastosowanie do statutu 112 czy 98 prawa oświatowego? W przykładowym statucie ośrodka szkolno-wychowawczego w Państwa zasobach (ze stanem prawnym na dzień 1-go września br.) jest statut ośrodka, który odsyła do statutów poszczególnych szkół, dlaczego?
W takim razie czy szkoła podstawowa specjalna wchodząca w skład ośrodka nie funkcjonuje odrębnie, np. w przypadku likwidacji ośrodka automatycznie zostaje zlikwidowana szkoła specjalne?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem przedszkola publicznego. W kwietniu 2019 większość personelu pedagogicznego strajkowała. 7 września (sobota) zorganizowałyśmy 6 godzinne szkolenie dla nauczycieli. Moje pytanie: Czy mogę wypłacić nauczycielom nadgodziny za szkolenie w sobotę?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie czy nauczycielowi przedszkola publicznego pracującemu 8 godzin tj. 7.30-15.30 w dniu festynu rodzinnego 17-19 przysługuje dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny lub inny dzień wolny?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe