Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy podręczniki po uczniach gimnazjum, które zostały spisane, można przeznaczyć na makulaturę?
Nie ma regulacji prawnych, które określałyby, jak można postąpić z nieaktualnymi podręcznikami szkolnymi, które są wycofywane z biblioteki. Ponieważ stanowią one własność organu prowadzącego, dyrektor powinien uzgodnić z tym organem zasady postępowania, po uprzednim wcześniejszym rozważeniu, czy pozostawić je w szkole jako materiały edukacyjne, czy też organ prowadzący zamierza je przechowywać albo przekazać innemu podmiotowi. Zgodnie z § 6 ust. 4 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 205, poz. 1283), podręczniki w szkolnej bibliotece ewidencjonuje się w sposób uproszczony. Ubytki materiałów zewidencjonowanych w sposób uproszczony ujmuje się w oddzielnych protokołach i odnotowuje się we właściwym rejestrze, a dowodem ubytków jest m.in. protokół komisji w sprawie ubytków dla materiałów wycofanych ze zbiorów w wyniku selekcji (§ 17 ust. 2 pkt 2 lit. b) i § 18 ww. rozporządzenia). Nie zostało natomiast sprecyzowane, jak następnie postąpić z wycofanymi podręcznikami po sporządzeniu wymaganej dokumentacji potwierdzającej ten fakt. Przeznaczenie na makulaturę będzie więc prawidłowe, gdy nie sprzeciwi się temu organ prowadzący.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W arkuszu ocen ucznia szkoły podstawowej widnieje przedmiot "religia/etyka". W naszej szkole na życzenie rodziców nauczany jest przedmiot "religia". Czy w związku z tym należy skreślić przedmiot etyka, pozostawiając religię? Nie doczytałam się ani: a) w rozporzadzeniu MENiS z dnia 19 lutego 2002r., b) rozporzadzeniu MENiS z dnia 29 maja 2003r., c) rozporzadzeniu MEN z dnia 16 lipca 2009r. w sprawie prowadzenia przez szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania.
- Czy nauczyciel może jechać na trzy dniową wycieczkę szkolną. Czy nie przekroczy swojego czasu pracy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Z jaką częstotliwością należy niszczyć anulowane druki ścisłego zarachowania np. gilosze, świadectwa. Jakie przepisy prawa o tym mówią. Proszę o podstawę prawną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Matka bez wiedzy ojca zmieniła miejsce zamieszkania i szkołę dzieciom. ojciec szuka dzieci prosi o adres szkoły, która potwierdziła przyjęcie dzieci. Rodzice nie są po rozwodzie, matka poinformowała, że ojciec jest agresywny, złożyła pozew o rozwód i prosi o nie ujawnianie miejsca nauki dzieci. Nie mam pewności czy mówi prawdę, ojciec bardzo martwi się o dzieci uważa, że z matką dzieje się coś złego. Czy mogę odmówić podania adresu szkoły? Co powinnam zgodnie z prawem zrobić?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel starający się o dofinansowanie z ZFŚS złożył duplikat faktury (ponieważ oryginał zaginął - wg. niego). Jaka jest podstawa prawna pozwalająca wystąpić do zakładu pracy małżonka z zapytaniem czy małżonek nie występował o dofinansowanie tego samego wypoczynku (kolonie dzieci)? Podejrzewam, że rodzice chcą "zarobić" na dofinansowaniu, gdyż łączne dofinansowanie ( z obydwu zakładów) przekroczy wartość tego wypoczynku. Zakład pracy małżonka domaga się podstawy prawnej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe