Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pracownikom zatrudnionym w szkole na stanowisku sprzątaczki i sekretarza szkoły przysługuje jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych?
Przepis art. 5d ustawy o systemie oświaty stanowi, że status prawny pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego określają przepisy ustawy o pracownikach samorządowych. Zaś w kwestiach w niej nieuregulowanych stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy.Jednomiesięczna odprawa dla pracownika przechodzącego na emeryturę
Na podstawie art. 921 § 1 Kodeksu pracy odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia przysługuje pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę.
Wysokość odprawy w związku z przejściem na emeryturę
Sytuacja opisana w pytaniu dotyczy pracowników niebędących nauczycielami, do których stosuje się w pierwszej kolejności przepisy ustawy o pracownikach samorządowych. Zgodnie z przepisem art. 36 ust. 2 i art. 38 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych (przepisem szczególnym do art. 921 Kodeksu pracy) pracownikom samorządowym przysługuje jednorazowa odprawa przy przechodzeniu na emeryturę w wysokości:
po 10 latach pracy – dwumiesięcznego wynagrodzenia;
po 15 latach pracy – trzymiesięcznego wynagrodzenia;
po 20 latach pracy – sześciomiesięcznego wynagrodzenia.
Wyliczanie okresu pracy uprawniającego do odprawy
Do okresów pracy uprawniających do jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę wlicza się:
- wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia;
- inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ponawiam pytanie na które nie otrzymałam odpowiedzi.Zatrudniam dwie nauczycielki , obie dyplomowane , w niepełnym wymiarze godzin-umowa o pracę na czas nieokreślony. Jedna z pań jest emerytką.Problem polega na tym ,że nie chcą a i nie powinny pełnić funkcji wychowawcy klasy , poniewąż pracują dwa dni w tygodniu.Mogę od września zatrudnić nauczycielkę kontraktową, która ma kwalifikacje do dwu przedmiotów nauczanych przez wspomniane nauczycielki. Z uwagi na to miałaby pełen etat,byłaby w szkole 5 dni w tygodniu i mogłabym jej powierzyć wychowawstwo. Czy możliwe jest rozwiązanie umów i zatrudnienie kogoś na to miejsce bez spotkania w sądzie pracy-spotkania zakończonego niekorzystnym dla mnie orzeczeniem?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na zwolnieniu od 1 czerwca 2016 i po 183 dniach zwolnienia zamierza pójść na świadczenie rehabilitacyjne. Czy wtedy muszę wypłacić ekwiwalent za niewykorzystane 6 tygodni urlopu wypoczynkowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który ukończył pedagogikę specjalną - rewalidacja (taki zapis widnieje na dyplomie) ma kwalifikacje do pracy z dzieckiem autystycznym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba która ukończyła studia I stopnia na kierunku pedagogika opiekunczo-wychowawcza i hospicyjna, oraz studia magisterskie na kierunku praca z osobami o specjalnych potrzebach edukacyjnych moze byc zatrudniona w osrodku rewalidacyjno-wychowawczym na stanowisku nauczyciela, prowadzac zajęcia z dziecmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym ze sprzężeniami lub z dziecmi z niepełnosprawnościa intelektualna w stopniu głębokim?
- Czy nauczyciel historii, który ma wykształcenie wyższe mgr z historii może uczyć w szkole podstawowej Wiedzy o społeczeństwie?Dodam, że dyplom ukończenia studiów nie zawiera suplementu. Czy w takim przypadku nauczyciel musi ukończyć studia podyplomowe z zakresu wiedza o społeczeństwie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe