Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pracownikowi niepedagogicznemu przebywającemu na urlopie macierzyńskim przysługuje dofinansowanie na wczasy pod gruszą?
Czy jeśli pracownik niepedagogiczny obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim przysługuje mu dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego z ZFŚS?
To pracodawca ustala w regulaminie ZFŚS zasady i warunki korzystania przez pracowników ze świadczeń socjalnych. Decyduje m.in. o tym, czy pracownicy niepedagogiczni zostaną uwzględnieni w grupie osób uprawnionych do finansowego wsparcia wypoczynku.
Ze świadczeń ZFŚS mogą korzystać byli i obecni pracownicy
Jak podaje art. 2 pkt 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, osobami uprawnionymi do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są pracownicy, emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z zakładowego funduszu.
Sytuacja pracownika decyduje o przyznaniu świadczenia
Osoby te zawsze mają prawo korzystać ze świadczeń finansowanych ze środków ZFŚS i pracodawca nie może ich tego prawa pozbawić. Co więcej, na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy, jedynym kryterium przyznawania świadczeń z ZFŚS jest sytuacja życiowa, rodzinna i materialna osoby uprawnionej.
Jakie dodatkowe uprawnienia nie zwalniają z uprawnień do świadczeń ZFŚS?
Pracownik przebywający na urlopie macierzyńskim jest nadal pełnoprawnym pracownikiem, zatem świadczenia ZFŚS również i takiemu pracownikowi przysługują.
Urlop macierzyńskim, podobnie jak urlop wychowawczy czy korzystanie ze świadczenia rehabilitacyjnego przez pracownika niepedagogicznego nie powoduje utraty uprawnień do świadczeń ZFŚS.
Zasady przyznania świadczenia reguluje zwłaszcza regulamin ZFŚS
Jednak aby otrzymać świadczenie ZFŚS, pracownik musi spełniać pozostałe warunki, jakie są przewidziane w przepisach. Chodzi o:
• powszechnie obowiązując prawo,
• zakładowy regulamin korzystania z ZFŚS.
Regulamin określa wymiar urlopu wypoczynkowego za jaki przysługuje dofinansowanie do wypoczynku
Pracownik niepedagogiczny przebywający na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub świadczeniu rehabilitacyjnym może korzystać z dofinansowania do wypoczynku, np. wczasów pod gruszą, jeśli regulamin ZFŚS nie przewiduje, że przysługuje ono w związku z wykorzystaniem określonej liczby dni urlopu wypoczynkowego. W przeciwnym razie osoby korzystające z uprawnień rodzicielskich lub świadczenia rehabilitacyjnego nie otrzymają tego świadczenia.
Zaznaczyć należy, że nie jest możliwe równoczesne korzystanie przez pracownika z urlopu macierzyńskiego i urlopu wypoczynkowego. Podobnie – podczas przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym pracodawca nie może udzielić temu pracownikowi urlopu wypoczynkowego.
Dofinansowanie do wypoczynku przepada, jeśli pracownik nie skorzystał w danym roku z urlopu wypoczynkowego
Co do zasady pracownicy niepedagogiczni nie są pozbawieni prawa do otrzymania wczasów pod gruszą, jednak jeśli świadczenie to uzależnione jest od wykorzystania urlopu wypoczynkowego, to jeśli takiego urlopu nie wykorzystują w danym roku kalendarzowym – świadczenie to nie należy się takim pracownikom.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informacje w sprawie zatrudnienia w szkole opiekunki, zatrudnionej do opieki dziecka niepełnosprawnego, poruszającego się na wózku inwalidzkim- dziecko uczęszcza do tz. zerówki. Dziecko posiada orzeczenie o kształceniu specjalnym w związku z niepełnosprawnością ruchową PPP do ukończenia pierwszego etapu edukacyjnego. Czy opiekunkę należy podpisać umowę na cały okres wskazany w/w orzeczeniu, czy należy zatrudnić od 1 września do czerwca tak jak dziecko uczęszcza do szkoły. Bardzo dziękuję za wyjaśnienie tej ważnej dla mnie kwestii.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy art.222 prawa oświatowego.Przepis ten odnosi się zarówno do nauczycieli szkół samorządowych, jak i nauczycieli szkół niesamorządowych, o ile nauczyciele ci zatrudnieni są na podstawie stosunku pracy. Czy jest wymagana zgoda od nauczyciela przedszkola w przypadku podjęcia dodatkowego zatrudnienia, a także na innej podstawie niż stosunek pracy, np. na podstawie umowy zlecenia. Czy ten przepis dotyczy tylko nauczycieli szkół?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam zapytanie dotyczące urlopu dla nauczyciela po urodzeniu dziecka. Pracownica 13.10.2018 r. urodziła dziecko i 23.10.2018 r. złożyła wniosek o udzielenia urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni. (od 13.10.2018-01.03.2019) 1) w jakiej wysokości powinien być wypłacony zasiłek macierzyński? 2) czy bezpośrednio po upływie tego okresu tj. od 2 marca 2019 roku pani może wykorzystać część urlopu uzupełniającego w wymiarze 42 dni, a po tym czasie skorzystać z urlopu rodzicielskiego, czy jednak musi najpierw skorzystać z urlopu rodzicielskiego i w jakim wymiarze?
- Chciałabym zapytać czy wszyscy nauczyciele muszą mieć zaświadczenie epidemiologiczno-sanitarne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ile urlopu przysługuje pracownikowi na stanowisku konserwatora w szkole - jest to osoba emerytowana, zatrudniona od 1 września 2011 r. do 31 sierpnia 2012 r. na pół etatu? Pracownik chce się po wykorzystanym urlopie zwolnić (w lipcu).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe