Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ile urlopu przysługuje pracownikowi na stanowisku konserwatora w szkole - jest to osoba emerytowana, zatrudniona od 1 września 2011 r. do 31 sierpnia 2012 r. na pół etatu? Pracownik chce się po wykorzystanym urlopie zwolnić (w lipcu).
Pracownikowi zatrudnionemu na pół etatu przysługuje 13 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Udziela się go jednak godzinowo, co w rezultacie przy pracy przez pięć dni w tygodniu po 4 godziny, daje 26 dni.
Pan zatrudniony od 1 września powinien otrzymać za 2011 rok urlop proporcjonalny do przepracowanego okresu. Poniższe wyliczenie nie uwzględnia sytuacji, gdyby pracownik w 2011 roku przed wrześniem gdzieś jeszcze pracował.
Za 4 miesiące 2011 roku:
13 dni : 12 miesięcy = 1 dzień urlopu/miesiąc x 4 m-ce = 4 dni urlopu
udzielenie urlopu:
4 dni x 8 h = 32 h urlopu
pracownik pracuje po 4 h dziennie, więc przyznając urlop godzinowo w sumie będzie miał 8 dni.
Za 2012 rok:
Pracownik ma umowę zawartą do 31 sierpnia. Skoro chce odejść już w lipcu, to albo w umowie zawarto możliwość jej wypowiedzenia albo umowa zostanie rozwiązana za porozumienieim stron (innej możliwości nie ma). Należy zatem obliczyć urlop tak samo jak za 2011 rok, biorąc pod uwagę miesiąc zakończenia stosunku pracy. Jeżeli miałoby to być pod koniec lipca, to urlop wyniesie 7 dni (przy udzielaniu urlopu godzinowo - 56 h, co daje w rzeczywistości da 14 dni urlopu).
Jeżeli pracownik nie wykorzystał urlopu za 2011 rok, należy udzielić mu 14 dni + 8 dni zaległego.
Podstawa prawna:
Art. 153 - Art. 1553 kodeksu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel stażysta został zatrudniony na ten rok szkolny w wymiarze poniżej 1/2 etatu. Jednocześnie nauczyciel ten będzie (zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami) realizował w ramach zastępstwa za nieobecną nauczycielkę (we wrześniu zwolnienie lekarskie, a później urlop macierzyński i urlop uzupełniający - łącznie prawdopodobnie do 11.03.2018r.) ok 10 godz tygodniowo. Czy w takiej sytuacji na zastępstwo powinna być zawarta odrębna umowa, czy też można aneksem zwiększyć na czas zastępstwa wymiar czasu pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony w dwóch szkołach, łącznie na mniej niż etat, ale więcej niż pół etatu. Jak powinna wyglądać procedura wystawiania oceny dorobku zawodowego w takim przypadku? W jakim stopniu dyrektor szkoły prowadzącej staż nauczyciela może korzystać z opinii rady rodziców drugiej szkoły oraz dyrektora drugiej szkoły?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak prawidłowo rozliczyć godziny pracy nauczyciela w niepublicznej szkole podstawowej? Czy liczymy godziny zegarowe czy lekcyjne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września powstaje Zespół Szkół, w skład którego wejdzie gimnazjum (12 oddziałów) i nowo utworzone liceum (1 oddział - pierwsza klasa ). Wicedyrektor gimnazjum ma powierzone stanowisko na czas nieokreślony. W statucie Zespołu Szkół jest zapis o możliwości utworzenia stanowiska wicedyrektora Zespołu w przypadku co najmniej 12 oddziałów w zespole. Czy można odwołać wicedyrektora gimnazjum i powierzyć mu stanowisko wicedyrektora zespołu. W jakim terminie to należy zrobić (czy można od 1 września). Dodam, że w statucie Zespołu jest zapis o wspólnej Radzie Pedagogicznej i wspólnej Radzie Rodziców. Jak wywiązać się z obowiązku zasięgnięcia ich opinii, jeśli faktycznie będą istnieć najwcześniej od lub po 1 września?
- Czy podczas przebywania na L4 nauczyciel może brać udział w konkursie dyrektora szkoły bądź w konkursie na wolne stanowisko pracy w kuratorium?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe