Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy przy publicznej szkole podstawowej organ prowadzący może utworzyć przedszkole dla 3-5 latków, a pracę oddziału przedszkolnego wydłużyć z 5 do 8 godzin. Jakie warunki (oprócz lokalowych) ma spełniać szkoła, jakie zadania w tej sprawie należą do dyrektora tejże szkoły?
Utworzenie oddziału przedszkolnego wymaga zmian statutu szkoły podstawowej polegających na wprowadzeniu regulacji dotyczących takiego oddziału i możliwe jest określenie czasu jego pracy na 8 godzin – art. 102 ust. 2 w zw. z ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. Organ prowadzący musi zgodzić się na finansowanie działalności oddziału przedszkolnego i zapewnić warunki jego działalności, a także zatwierdzić sporządzony przez dyrektora arkusz organizacyjny przewidujący funkcjonowanie oddziału przedszkolnego – art. 10 ust. 1 i art. 110 PO. Dyrektor musi zatrudnić wykwalifikowaną kadrę nauczycielską; zapewnić realizację programów wychowania przedszkolnego uwzględniającą podstawę programową wychowania przedszkolnego; zapewnić bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący, nie krótszym niż 5 godzin dziennie oraz pobieranie opłat nie wyższych niż 1 zł za dodatkowe zajęcia; zorganizować nieodpłatne zajęcia religii na życzenie rodziców; przeprowadzać rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności; zapewnić możliwość korzystania z pomieszczeń do nauczania, wychowania i opieki, placu zabaw, pomieszczeń sanitarno-higienicznych i szatni, a także możliwość korzystania z posiłków - art. 13 ust. 1, art. 108 PO, art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Dz.U. z 2018 r., poz. 1457 ze zm.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy jeżeli w dniu 14 października (dzień wolny od zajęć dydaktycznych) nauczycielowi wypada wg rozkładu zajęć "nadliczbówka", ma on mieć za nią zapłacone?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź na pytania: 1) Czy koszty związane ze szkoleniem nauczycieli czy innych pracowników przedszkola niepublicznego mogą być rozliczane z dotacji oświatowej?; 2)Czy autorem programu autorskiego nauczania języka angielskiego w przedszkolu może być zespół, dyrektor z powołanym zespołem, jeśli dyrektor nie ma wykształcenia w tym zakresie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń w pierwszym semestrze ćwiczył na zajęciach wychowania fizycznego i otrzymał ocenę. W drugim semestrze w wyniku kontuzji podczas zajęć w-f od połowy kwietnia do końca roku szkolnego otrzymał zwolnienie z wychowania fizycznego. Co należy wpisać na świadectwie - przepisać ocenę z półrocza czy wpisać zwolniony? Dyrektor zwolnił ucznia z w-f na wniosek rodziców i na podstawie zwolnienia od ortopedy.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje 4 dni w tygodniu łącznie realizuje 20 godziny tj.18+2 nadgodziny(7 godz. we wtorek,6 godz.w środę,2 godz.w czwartek, 5 godz. w piątek). Czwartek był dniem ustawowo wolnym. Jak należy obliczyć mu nadgodziny w niepełnym tygodniu? DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDZ.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w następującej sprawie:
W dniu 27.11.2013 r. poradnia psychologiczno-pedagogiczna wydała opinię o uczniu uczęszczającym do kl.I naszego gimnazjum. W niniejszej opinii została stwierdzona dysleksja głęboka. Jednym ze wskazań jest zwolnienie ucznia z nauki z jednego języka obcego.
W związku z tym mam następujące pytanie:
Jak mam przeprowadzić zwolnienie ucznia z jednego języka w środku roku szkolnego, aby to było zgodne z prawem oświatowym? Jak formalnie należy to przeprowadzić?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe