Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy rodzic ma prawo zrezygnować z nauczania indywidualnego w kl. V, dla dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i zażądać jego nauki w klasie ogólnodostępnej?
Orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania jest decyzją administracyjną. Podobnie jak orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Rodzicowi przysługuje więc odwołanie od tej decyzji – w terminie 14 dni od otrzymania orzeczenia. Jeśli tego nie zrobił w tym terminie – to pozostaje mu złożyć w poradni psychologiczno-pedagogicznej wniosek o uchylenie orzeczenia o potrzebie nauczania indywidualnego. Do wniosku musi dołączyć zaświadczenie lekarskie wskazujące, że stan zdrowia dziecka uległ zmianie na tyle, że może ono uczęszczać do szkoły. Sam rodzić nie może więc żądać od dyrektora szkoły zmiany postanowień w/w orzeczenia. Na dyrektorze ciąży bowiem obowiązek przestrzegania zapisów zawartych w tym dokumencie.
Proszę też zważyć, że uczeń niepełnosprawny intelektualnie w stopniu umiarkowanym realizuje zupełnie inną podstawę programową niż jego rówieśnicy w szkole ogólnodostępnej (Załącznik nr 3 do rozporządzenia w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego). Trzeba to jasno uświadomić rodzicowi.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy przy łączeniu na 8 godzin (pozostałe oddzielnie) wykazuję w arkuszu jako jeden, czy dwa oddziały? Proszę o umocowanie prawne.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie wykładni prawnej klasyfikacji śródrocznej w bieżącym roku szkolnym.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Przyjęłam ucznia z obwodu innej szkoły na prośbę jego rodziców do klasy II gimnazjum (pierwszą klasę realizował w szkole macierzystej).
Uczeń ten w ciągu roku szkolnego źle wychowawczo wpływał na swoich kolegów.Otrzymał upomnienie wychowawcy itp ,został promowany. Czy mogę go obecnie nie przyjąć do III klasy gimnazjum jeszcze raz podkreślam nie jest w obwodzie mojej szkoły.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Osoba prywatna X zwróciła się do Urzędu Miasta o odszkodowanie za szkody wyrządzone podczas wichury przez drzewo rosnące na działce należącej do terenu szkoły. Kierownik jednostki organizacyjnej urzędu przekazał je pismem dyrektorowi szkoły w celu zajęcia się sprawą, powołując się na zarząd trwały. Czy na pismo p. X powinien odpowiedzieć dyrektor czy Urząd Miasta do którego pismo wpłynęło?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak można zatrudnić nauczyciela w dwóch szkołach na jedną umowę - 8 godzin angielskiego w jednej i 8 godzin w drugiej, w tej samej gminie?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe