Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy szkołę podstawową, prowadzoną przez stowarzyszenie może w połowie roku przejąć gmina (w wyniku sytuacji wyjątkowej - nieukonstytuowanie się zarządu stowarzyszenia - brak kandydatur). Czy dyrektor szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie może pełnić funkcje w zarządzie stowarzyszenia (jaka jest podstawa prawna w obydwu przypadkach)?
Możliwość przejęcia szkoły publicznej prowadzonej przez stowarzyszenie na rzecz gminy dotyczy szkoły, która wcześniej została przekazana stowarzyszeniu przez gminę na podstawie umowy zawartej zgodnie z art. 5 ust. 5g - 5l UoSO, a powrotne przejęcie następuje z przyczyn wymienionych w art. 5 ust. 5j UoSO (nie ma wśród nich braku powołania organu stowarzyszenia): osoba prowadząca szkołę lub placówkę nie wykonała polecenia kuratora oświaty, o którym mowa w art. 34 ust. 1 lub 2 UoSO, narusza ustawę lub warunki prowadzenia szkoły lub placówki określone w umowie zawartej z gminą. Gmina nie jest upoważniona do przejęcia szkoły w omawianym trybie, jeśli brak powołania organu stowarzyszenia nie został wymieniony w umowie z gminą jako przyczyna powrotnego przejęcia szkoły. Stowarzyszenie mogłoby jedynie zlikwidować szkołę w trybie art. 59 UoSO, a gmina utworzyć nową szkołę. Pełnienie funkcji członka zarządu stowarzyszenia nie jest uregulowane ustawowo, a ewentualna możliwość pełnienia tej funkcji przez dyrektora szkoły prowadzonej przez taki organ może zostać uregulowana wyłącznie w statucie konkretnego stowarzyszenia (art. 10 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach, Dz. U. z 2017 r., poz. 210).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Szkoła prowadzi klasy sportowe. Jednocześnie przy szkole funkcjonuje Uczniowski Klub Sportowy, którego zawodnicy (uczniowie szkoły) biorą udział w rozgrywkach ligowych. Czy zapewnienie opieki nad zawodnikami UKS (a tym samym uczniami szkoły) podczas rozgrywek (nie związanych z zawodami szkolnymi) leży po stornie szkoły czy klubu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Chciałam zapytać, czy kierownik gospodarczy może być członkiem Komisji inwentaryzacyjnej (rocznej) przeprowadzanej drogą weryfikacji?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W skład Zespołu Szkolno Wychowawczego wchodzi: Szkoła Podstawowa Specjalna i Ośrodek Rewalidacyjno - Wychowawczy. Czy dla obu podmiotów trzeba pisać oddzielne program profilaktyczno - wychowawczy i program pomocy pedagogiczno - psychologicznej? Czy mogę napisać jeden dla zespołu placówek?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel który ma 12h i pracuje cztery dni w tygodniu, ma obowiązek uczestniczyć w radzie podsumowującej pierwsze półrocze, wypadającej w dzień, w który nie ma zajęć edukacyjnych w szkole?
Bardzo proszę o pilną informacje z podstawą prawną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy jako niepubliczny punkt przedszkolny jesteśmy zobowiązani do odbywania zebrań pracowniczych i ich protokołowania? Jeśli tak, to jak często? Czy ewentualny protokół ma mieć formę taką, jak protokół rady pedagogicznej, jeśli nie to jaką?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe