Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy trzecia umowa nauczyciela kontraktowego zawarta 1 września 2010 powinna być umową na czas nieokreślony?
Co do zasady, z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 10 ust. 4 Karty Nauczyciela). Oznacza to, że jedynie w przypadkach określonych w ust. 7 tego artykułu można z nauczycielem kontraktowym zawrzeć umowę o pracę na czas określony, a więc w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela. Nie można zatem bez konkretnych podstaw zawierać takich umów.
Może się jednak zdarzyć, że nauczyciel kontraktowy będzie miał kilka następujących po sobie umów na czas określony, np. kilka w zastępstwie za innego nauczyciela i kolejną wynikającą z organizacji nauczania (godziny dla nauczyciela są tylko w danym roku szkolnym). Takie rozwiązanie jest możliwe, gdyż art. 25 kodeksu pracy, mówiący o trzeciej umowie o pracę, nie dotyczy nauczycieli.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2000 r. I PKN 709/99:
"...z literalnej wykładni (...) art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela wynika, że w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela istnieje powinność nawiązania stosunku pracy (,,stosunek pracy nawiązuje się") na podstawie umowy o pracę na czas określony, a skoro taka powinność istnieje, to wykluczone jest przekształcenie się z mocy samego prawa kolejnej umowy na czas określony w umowę o pracę na czas nie określony na podstawie art. 25 KP. Inaczej bowiem trzeba by przyjąć, że z jednej strony, ustawodawca każe stronom zawierać - jeżeli decydują się na nawiązanie stosunku pracy - tylko umowę na czas określony, a z drugiej strony, kolejną umowę (trzecią) każe traktować w skutkach prawnych jako równoznaczną z umową o pracę na czas nie określony. Jeżeli więc przepis ustawy w sposób wyczerpujący wskazuje okoliczności, w których strony mogą zawrzeć umowę o pracę na czas określony, a zwłaszcza jeżeli według tego przepisu nie mogą zawrzeć innej umowy niż umowa na czas określony, to zasada z art. 25 KP nie ma w takim przypadku zastosowania."
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 17 stycznia 2019 r zmarł nasz długoletni pracownik.
Pierwsza żona mu zmarła. 27 grudnia 1995r zawarł drugi związek małżeński ale tylko kościelny (przedstawiono potwierdzenie zawarcia związku małżeńskiego kościelnego).
Ślubu cywilnego nie zawarł.
Z pierwszego małżeństwa miał dwoje dzieci. Z drugiego małżeństwa dzieci nie miał.
Czy na podstawie okazanego dokumentu zawarcia ślubu kościelnego – mogę wypłacić żonie po zmarłym odprawę pośmiertną, trzynastkę, wynagrodzenie za część miesiąca, ekwiwalent urlopowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może udzielić urlopu wychowawczego bez zachowania terminu wskazanego w Karcie Nauczyciela (niezachowanie terminu złożenia wniosku - na jeden miesiąc przed rozpoczęciem urlopu)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Problem z jakim się zwracam w punktach wygląda następująco: 1. Nauczyciel kontraktowy pracujący w niepełnym wymiarze czasu pracy dostał pismo z ograniczeniem etatu, którego nie przyjął; 2.W związku z odmową ograniczenia etatu nauczyciel dostał wypowiedzenie umowy jednak powołano się w wypowiedzeniu na złą podstawę prawną art 20 kn (powinno być art. 27kn); 3. Czy w takim przypadku należy się odprawa, jeśli zakład, szkoła zatrudniała 18 osób w dniu wręczenia wyp, a w chwili odejścia pracownika jest zatrudnionych 20 osób; 4. Nauczyciel zrobiła awans zawodowy na nauczyciela mianowanego jednak umowa nie przekształciła się w mianowanie, ponieważ nauczyciel nie miała pełnego etatu. Czy nauczycielowi przysługuje?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy są jakieś podstawy prawne, aby nauczycielowi zatrudnionemu na podstawi mianowania przydzielić "czysty etat"- 18 godzin, a emerytowanemu nauczycielowi 20 godzin? Nadmieniam, że nie składam do dyrektora o wniosku o nieprzydzielenie mi godzin ponadwymiarowych.
- Jestem nauczycielką zatrudnioną nieprzerwanie od 01.09.1982 r. do tej pory. Posiadam stwierdzoną pomoc w gospodarstwie rolnym rodziców w czasie nauki w liczbie 3 lat. Czy mogę się ubiegać w tym roku o emeryturę na tzw starych warunkach (30 lat)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe